середа, 20 лютого 2019 р.

Тема: Поняття про прислівник як частину мови


Мета: ознайомимти учнів з основними ознаками прислівника як частини
           мови;
           вчити розрізняти серед поданих слів присліввники, ставити до них
           питання;
           формувати мовно-мовленнєві компетенції;
           розвивати творчу уяву та пізнавальну активність;
           виховувати спостережливість та ціннісне ставлення до мови та
           мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
   - Молодці! Всі постарались
      Під час перерви до уроку підготувались

-         Привітаємося, діти.
     Будемо завжди радіти
     Небу, Сонцю,
     Звірям , людям...
     І тоді обов'язково
     День завжди найкращим буде!

Усі  Будемо гарно працювати
        Щоб знання міцніші мати!

Учениця  Починаємо урок,
                 Бо почули ми дзвінок.
                 Всіх за парти кличе нас –
                 До роботи швидко, клас!
Перевірка виконання роботи над помилками

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗАВДАНЬ

1.     Каліграфічна хвилинка
Діти розповідають вірш і повторюють вимоги до правильної
 посади під час письма
Учень  Розкриваю зошит свій,
             Не забуду нахиляти

Учень  Ручку правильно в руці
            Буду я триматии.
Учениця Сяду рівно, покладу
                Лікіток на парту-
Учень Все у мене до ладу
            Похвалити варто!

Написанння букви «З» каліграфічно
 - Придумайте і запишіть каліграфічно слова, що належать до різних частин мови, які починаються на цю літеру.
- Будь ласка, допишіть до ваших слів і ще одне слову знову. До нього ми ще повернемося.
Зачитування слів, та повторення вивченого матеріалу
про різні частини мови
2. Словникова робота
- Запишіть відповіді на запитання у наступному рядочку (одним словом):
             Тане сніжок
             Оживає лужок,
             День прибуває
             Коли це буває? (Навесні)
             Сонечко пече
             Липа цвіте,
             Жито поспівє
             Коли це буває? (Влітку)
             Пусті поля
             Мокне земля,
             Дощ поливає.
             Коли це буває? (Восени)

             Сніг на полях,
             Лід на річках,
             Завірюха гуляє
             Коли це буває? (Взимку)

3. Мотивація навчальної діяльності

- Поставте запитання до слів – вдгадок, до останнього слова в каліграфічній хвилинці.
- Як ви гадаєте, дол якої частини мови вони належать?






ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про нову частину мови, яку ще не вміли відшукувати. Спробуємо визначити особливості цієї частини мови та її значення.

ІУ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда (актуалізація опорних знань про чатини мови)
- Скільки частин мови є в українській мові?
- На які групи вони поділяються?
- Чим відрізняються самостійні частини мови від службових?
- А наші слова-відгадки відповідають на питання, отже ми будемо вивчати сьогодні самостійну частину мови.

2. Спостереження за мовним матеріалом
- Послухайте вірш про цю частину мови.
Звучить вірш
Ознаку дії називає,
Атакож місце, час, причину
Цієї дії визначає,
І кожен цю частину знає,
Бо це прислівник – всім відомий.
Незмінна ця частина мови
На запитання Як? Коли?
Готова всім відповісти.
Сміється сонце як? – ласкаво.
Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмарини тихо, мрійно.
Дзвенить кохана мова чисто.
А кожне слово – урочисто;
Земля стрічає нас святково,
Сміються зорі загадково.
Сади цвітуть коли? – Весною.
Улітку трав моря шовкові.
А восени врожай збирають,
Узимку снігу всі чекають.
Прислівників багато в мові,
Усі яскравіі. Всі чудові!
Щоб здобути знань основи,
Вивчим цю частину мови!
                                 Л.Лужецька


3. Гра «Обличчям до обличчя» (метод «навчаючи – вчуся»)
Діти отримують картки із визначенням: Що таке прислівник і ланцюжком обличчям до обличчя пояснюють, як можуть, як розуміють правило (ключові слова: незмінна, називає, пояснює, відповідає)

4. Бесіда після почутого і опрацьованого
-Як же  називається частина мови, яку ми починаємо вивчати?
- Яке значення прислівника?
- На які питання відповідають прислівники?

5. Повідомлення вчителя
- Найчастіше прислівники пов'язуються (дружать) з дієсловами (пишеш (як?) – чисто; ідеш (куди?) – додому).
- В реченні найчастіше бувають другорядними членами, які ми будемо підкреслювати рисочкою і крапочкою. І якщо ви помітили – це незмінна частина мови.

6. Робота з підручником
   1. Робота з правилом с.165
   2. Робота з вправою 323.

7. Первинне закріплення (робота біля дошки)
    Гра «Відшукай прислівник»
       Не лінися рано вставати та змолоду більше знати
       Що влітку вродиться, то взимку згодиться.
       Зробив діло – гуляй сміло.
-         Поставте до них питання.
-          
8. Фізкультхвилинка
- Будьте уважні, запам'ятайте якомога більше прислівників із нашої сьогоднішньої фізкультхвилинки:
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо і вліво,
вправо і вліво (повороти тулуба).
Двічі наліво, двічі направо.
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі напрвао
Будемо мати гарну поставу.
Відпочивши дружно, враз
Приступив до праці клас!
Якщо сядемо красиво
То напишемо на диво
Чисто, рівно і красиво!

Перевірка виокремлення та запам'ятовування прислівників

У. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах (диференціація за складністю завдань)

І група (сильніші) Замініть подані словосполучення одним словом –
                                 прислівником:
-         Повернутися додому у призначену годину -  .....(вчасно)
-         Брати участь у змаганнях перший раз - ....(вперше)
-         Йти, не знаючи дороги - ..... (навмання)
-         Бачить, як сова уночі - ... (добре).

ІІ група (слабші) Доповніть речення прислівниками:
-         Весняне сонце світить (як?) – ......
-         Хмарки пливуть в небі (куди?) - .....
-         Літак летить (коли?) - ....
-         Проліски розцвіли (як?) - .....

Звіт капітанів груп
2.     Робота з підручником
Вправа 324 (робота в парах)
Зверніть увагу на слова із словничка (трамвай, тролейбус)- це запозичені слова.
Складіть, будь ласка речення із цими словами.

Орфографічна хвилинка
Зазвичай прислівники пишуться разом – ввечері, восени, вдень, ззаду, напам'ять, попереду, спереду, щораз, здалеку, здалека.

УІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1.     Гра «Впіймай прислівник»
Дівчинка, добре, вліво, чудовий, сім, вчора, малювати, вона, назад, граються; перший, багато, вдень, учні, їх, отримувати; мир.

2.     Гра «Ти-мені, я – тобі»
Що сподобалось тобі найбільше?
Що було самим складним?
Повернення до слова із каліграфічної хвилинки

Дуже добре!
(діти плещуть)
3.     Завдання додому (диференційоване)
Вправа 325. Дописати 2-3 прислів'я чи приказки з прислівником.
Правило с.165.

4.     Оцінювання роботи дітей на уроці (теж прислівниками)





Немає коментарів:

Дописати коментар