середа, 20 лютого 2019 р.

Уроку з української мови 4 клас Тема: Спостереження за вживанням у мовленні прислівників-синонімів, прислівників-антонімів.


Мета: Ознайомити з прислівниками, близькими за значенням (синонімами) та протилежними за значенням (антонімами), спостерігати за роллю прислівників у реченні, формувати вміння визначати прислівники, виробляти вміння добирати прислівники-синоніми і антоніми, використовувати їх у усному та писемному мовленні.
Розвивати мислення, спостережливість, культуру мовлення, вдосконалювати уміння вживати образні вислови.
Виховувати любов і дбайливе ставлення до рідної мови.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок

Обладнання:  картки із завданнями, «карта» подорожі, малюнки казкових персонажів.
                       Хід уроку


1.         Мотивація навчальної діяльності.

-          Яку частину мови ми вивчаємо?
-          Яку частину мови називають прислівником?
-          З якою частиною мови пов’язані в реченні прислівники?

Хвилинка каліграфії
                
                 Прислівники-дослідники
                 Питають: де? і як?
                 Куди? Коли? І скільки?
                 І як це сталось так?
- Запишіть, на які ще питання відповідають прислівники.

2. Оголошення теми і мети уроку.

-          Сьогодні у нас незвичний урок. Ми з вами вирушимо у далеку подорож до країни «Прислівників». Перед вами карта нашої подорожі, також у кожного є власна карта із завданнями, які ми будемо виконувати на протязі нашої мандрівки.
  У кожному порту ви маєте себе оцінити, а в кінці уроку знайти середнє арифметичне від своїх самооцінок, таким чином ви дізнаєтесь свою оцінку за подорож.
                                                      
Подорожувати ми будемо на чарівному кораблі «Швидкий».
-          Яка частина мови «швидкий»? (прикметник)
-          Утворіть від нього прислівник. (швидко)
-          А зараз кожен на власній карті намалюйте свій корабель, ми вирушаємо.

3.      Вивчення нового матеріалу.

1.      Острів «Спіймайка» (6-8 балів)

 

-          Наше завдання спіймати прислівники. Я буду читати віршики, а ви маєте плескати у долоні, коли почуєте прислівники.
                  
         Тільки той збирає урожай,               Тихо над річкою, в ніченьку
          Хто невтомно ниву засіває…          спить зачарований ліс…

        Понад ставом увечері                        Зверху ревла вода,
        Шепочеться осока….                         Внизу кипіла хвиля.

        Як парость виноградної лози плекайте мову.
        Пильно й ненастанно політь бур’ян,
        Чистіша від сльози вона хай буде.
         Вірно і слухняно нехай вона щоразу служить вам,
        Хоч і нехай своїм життям…
-          Добре, відрізняти прислівники від інших частин мови ви навчились, отже можемо сміливо продовжувати нашу подорож.

2.      Острів Поетів (поети – 12 балів, інші – 7-10)

А ось і новий острів. Як ви думаєте, чому він так називається? Правильно, у нашому класі діє гурток поезії і ми часто використовуємо віршики наших юних поетів на уроках. От і сьогодні ви послухаєте їх вірші і визначите, які прислівники використані були у цих віршиках.
                                 



      Лазарук Аліна,
Учеучениця 2 класу ЗОШ 14, юна поетеса.
    Дуже любить природу, тварин, захоплюється танцями і спортом. У школі відвідує гурток туризму. А ще дуже полюбляє складати віршики. Твори складають разом з мамою: Аліна придумує, а мама записує і висловлює власну думку, щодо нового віршика. А потім разом читають свій твір татові, якому все завжди подобається.


Золота  осінь

Щедро сипле листям осінь золотава,
А у небі чистім пропливають хмари.
Ті хмарки біленькі на птахів так схожі,
Дивляться на хмари й листя перехожі.


Менше нам співають пташки голосисті,
Бо шукати важче стало їм, що їсти.
Я їм годівничку вже приготувала,
І багато корму до зими придбала.  




Пятецький Михайло
Учень ЗОШ 14, юний поет. Віршики почав складати раніше, ніж навчився читати й писати. Раніше мама допомагала у занотовуванні творів, тепер Мишко вміє добре писати й сам, але все одно мама залишається його першим читачем і порадником. Крім поезії захоплюється малюванням. Багато його малюнків приймало участь у виставках, цього року –малюнок з екологічної тематики у районному конкурсі «Альтернативні джерела енергії».    



Мій день


Вранці-рано сонце встало,
Мене з ранком привітало.
Я так рано не вставав,
Бо ніхто не піднімав.
Все зробив я по порядку:
Спершу я зробив зарядку,
        Потім я портфель зібрав
       І до школи поскакав.
В шВ школі трошки понавчався,
Попотім з друзями погрався.              
БудБуду рано я вставати,
ЩбІ  багато устигати!




3. Острів Синонімів.( 7-10 балів)
- Наш корабель приплив до дуже важливого острова – острова Синонімів. Нагадайте, які слова називаються синонімами. На цьому острові нас чекає багато цікавих завдань. Будьте уважні!



1)      Знайди зайве.

-          Знайдіть зайве слово і викресліть його.
 
Раптом, нараз, зненацька, разом.
Вороже, негарно, недружелюбно, неприязно.
Всіляко, ніяк, всяко, різно.
Боязко, опасливо, темно, боязливо.
Часом, порою, інколи, ніколи, деколи.
Багато, чимало, достатньо, багацько.

- Чим ви керувались, коли шукали зайве слово? Чим є слова, що залишились?


2) Знайди пару.

 - З’єднайте синонімічні вислови з відповідними синонімами.

Прийде, як рак свисне.                   Повільно
Працює, як віл у ярмі.                    Ніколи
Знає, як свої п’ять пальців.            Мало
Надворі, хоч в око стрельни.         Добре
Дав, як кіт наплакав.                       Багато
Працює, як сонна муха.                  Дуже темно
Не бачити, як своїх вух.                 Невідомо коли

2)      Фразеологізми.

-          Доберіть до фразеологізмів синонімічні прислівники.

Як сніг на голову – (раптово).
Як кіт наплакав – (мало).
Кури не клюють – (багато).
Слово в слово – (точно).
Поклавши руку на серце – (чесно, відверто).
З перших кроків – (спочатку).
Усміхатися до вух – (широко).
Острів Відпочинку. (Фізхвилинка)


 


       Скарби


Всі ми мріємо завжди
Десь знайти собі скарби,
Тож, сідаймо, в корабель,
До нових, гайда, земель!
 Мчать по морю хвилі дужі,
 Корабель хитає дуже,
 Обірвало всі вітрила,
 Щогла компас придавила.



Раптом сонце засвітило,
Шторм на морі припинило.
В нас по курсу - острівець,
Мандрам нашим тут кінець!
 Всі на землю поспішайте,
 І скарби хутчіш шукайте!
 Довго яму ми копали,
 Доки скарб з землі дістали…

І відкрила нам земля, що найбільший скарб - знання.

4.      Острів Антонімів ( 7-10 балів).

-          Після бурі наш корабели пристає до порту острова Антонімів. Нагадайте, які слова є антонімами. Наведіть приклади таких слів, виражених прислівниками.

1)       Переплутанки.
-          Відновіть прислів’я, з’єднуючи їх початок з кінцем.
Письменний бачить поночі більше,…             
М’яко стелить,…
Спочатку густо,…
Говорить прямо,…
Кращі нині горобець,…
                         …а робить криво.
                        …як неписьменний удень.
                        …та твердо спати.
                        …а потім пусто.
                        …а рідко бачить.
                        …як завтра голубець.

 
2)      Допишіть-но!

-          Допишіть прислівники-антоніми, потрібні за змістом.

Дим видно вдень, а вогонь ….          (вночі).
Поранитись легко, а загоїти ….        (важко).
Говори мало, а слухай ….                  (багато).
Говорить прямо, а робить…               (криво).
Знай більше, а говори …                     (менше).

3)      Фразеологізми.

-          Замініть стійкі сполучення (фразеологізми) антонімічним прислівником.


Працює, як сонна муха -              ( швидко).
Надворі, хоч в око стрельни -      ( світло ).
Дав, як кіт наплакав -                    ( багато ).
Волати на все горло -                     ( тихо ).
Сила силенна -                                ( мало).





  1.  Підсумок уроку.

-          Ось ми і пристали до останнього острова за назвою Підсумуймо. Згадайте, з якою частиною мови ми працювали на сьогоднішньому уроці? Про що нове ви довідались?
-          Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Чим?
-          Яке завдання видалось вам найбільш цікавим? А яке найважчим?
-          А зараз знайдіть середню арифметичну оцінку за сьогоднішню подорож?
-          А напри кінець зобразіть в кінці вашої карти, з яким настроєм ви закінчуєте сьогоднішню подорож.



Немає коментарів:

Дописати коментар