середа, 20 лютого 2019 р.

Тема. П’єса-казка Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба» (І дія)


Мета: ознайомити учнів із творчістю Нелі Шейко-Медведєвої; розширити знання дітей про п'єсу як жанр; поглибити розуміння побудови тексту п’єси; вчити  знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб, вчити розрізняти характеристики дійових осіб за їхніми висловами, вчинками; розвивати творчі здібності дітей, дослідницькі якості; виховувати правдивість, почуття відповідальності за свої вчинки, вміння тримати слово.
Тип уроку: комбінований

Обладнання:  маски для інсценізації п'єси, мультимедійний проектор, посібник «Ох і лисичка-кума!»

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент
ІІ. Мовна розминка
1. Словникові таблиці. Метод моментального зорового сприймання.  (слайд 1)
2. Гра «Здогадайся: хто це?»
  Відгадайте, про кого я говорю.
        Донечка, хазяєчка, вертуха, внучка, помічниця, рукодільниця — ...  (дівчина).
        Сильний, злий, зубатий, сірий, хижий — ... (вовк).
        Ходить, жує, бекає — ... (вівця).
        Літає, плаває, клює, ґелґоче — ... (гуска).
3. Розгадування кросворда. (слайд 2)
1.Той, хто пасе стадо, череду, отару. (Пастух)
2. Боюсь я вовка і лисиці,   
боюсь мисливської рушниці,
тому від страху перед ними
я сплю з відкритими очима. (Заєць)
3. Ходить свашка із мітлою,
заміта до лісу слід,
де недавньою порою
тут відбувсь її обід. (Лисиця)
4. На колір — сірувата,
на вдачу — хитрувата.
«Кар-р-р» гукає, курчат лякає. (Ворона)
III. Повторення знань учнів про п'єсу (слайд 3)
      Прочитайте деформований текст і пригадайте, що таке п'єса.
саП'є — ец трів, який знапринийче дял аральтетної тависви. У тексіт с'єп є осипи міцьс, де бувавідтьсяє їдя, свола дувегочо.
З чого починається п'єса? (З переліку дійових осіб.)
З чого починається кожна репліка діалогу? (Із назви дійової особи, яка промовляє ці слова.)
Що вказується у дужках? (Це вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дій героя.)
Про що пишеться у словах автора? (Це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.)
IV. Ознайомлення з біографією автора (слайд 4)
Талановита письменниця Неля Шейко-Медведєва народилася на Львівщині, в місті Бориславі. 
     «У мене не було жодної іграшки,  купленої в магазині. Я сама                майструвала ляльки, придумувала  їм казкові біографії, змушувала їх                     жити, а вони вчили мене мріяти  і фантазувати».
       Після закінчення школи навчалася   в Львівському університеті імені                                                          І. Франка, де згодом працювала викладачем літератури. Кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України, драматург, поетеса, театральний критик.
V. Опрацювання першої дії п'єси-казки Н. Шейко-Медведєвої  «Лисиця, що впала з неба»
1.Ознайомлення із дійовими особами п'єси.
Прочитайте мовчки перелік дійових осіб.
Які тварини будуть у творі? А люди?
2. Читання І дії учнями, що виразно читають.
Де відбуваються події, описані у п'єсі?
Чому Лисиця впала з неба?
3. Словникова робота (слайд 5)
— Прочитайте слова з інтонацією, яку вимагає розділовий знак, що над колонкою.
   !                                          ?                                      ·
Сюди                                              Що скажете                              Тут він
Попався                                   Чи ні                                           Дякую
Постривайте                          Де я                                         На землі
Говори                                  Хочеш каші                             Вчилася літати
Ого                                       І він ні разу                              Ні, сестрице
Хай живе                             Чому, голубко                         Я втомився
Слава                                             Хто підняв                                Не біда
Фізкультхвилинка для очей
4. Повторне читання І дії (мовчки).
— Зверніть увагу, у кого роль найбільша, а в кого найменша.
5. Аналіз змісту п'єси.
У яку пору року починається дія п'єси?
Чому люди і тварини вирішили засудити Вовка?
У чому його звинувачували? Прочитайте.
Чому Чумак не вбив Вовка?
Прочитайте, у чому він поклявся.
Хто недовіряв Вовку?
Ким його обрали?
Скільки пройшло часу з того дня? Чи дотримав Вовк свого слова?
Коли і як з'явилася Лисиця у Чорнолісі? Як вона розмовляла з Вовком, а як — з Вороною?
Що почала робити Лисиця у лісі і селі? Чому Вовк її захищав і жалів?
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
а)   Гра «Хто читає швидше?»  (слайд 6)
— Знайдіть і прочитайте:
 Слова Вовка: "Каюся!... "; "Не журися!"; "Дякую"; "Не біда... ";
 Слова Лисиці: "Журавель..."; "Не те слово..."; "На!...";
 Слова Ворони: "Тут він... "; "Не добрий... "; "Все, Лисонько!"
7. Робота над виразністю читання.
— Які речення за метою висловлювання зустрічаються в тексті найчастіше? Зачитайте кілька окличних речень; питальних.
— Як потрібно читати слова або речення, що подані в дужках?
8.  Драматизація І дії п'єси.
9. Характеристика дійових осіб (слайд 7)
а) Мовно-логічне завдання.
— Визначте риси характеру головних героїв казки, вставте потрібне закінчення і вкажіть стрілкою.
довірлив
хитр
злодійкуват
Лисиця      брехлив               Вовк
правдив
простодушн
облеслив
підступли
б) Складання характеристики дійових осіб.
Якими ви уявляєте цих головних героїв? Які у них риси характеру?
Яким ми побачили Вовка на початку казки? Що його примусило так змінитися?
Яким вам видався Чумак? Сірко? А Ворона?
VІ. Проект «Ох і лисичка-кума!» (слайди 8-11)
1. Група «Природолюби» (знаходили в науковій літературі цікаві відомості про лисицю)
2.Група «»Літератори» (відшуковували в художній літературі казки, загадки, пісні, скоромовки, лічилки, оповідання, в яких лисиця є головною дійовою особою, підготували вікторину, за допомогою якої можна перевірити свої знання про казки, в яких лисиця є героїнею).
3. Група «Математики» (складала задачі про лисичку, які можна загадати учням 1 класу).
VIІ.   Підсумок уроку
Чи сподобалась вам п'єса? Чим саме?
Чи хотіли б ви дізнатись, що сталося з героями далі?
Від чого автор застерігає читачів?
VIIІ. Домашнє завдання
Прочитати вдома другу дію п'єси, проілюструвати її.       

Немає коментарів:

Дописати коментар