середа, 20 лютого 2019 р.

Навчальний предмет. Літературне читання. 4 клас


Розділ. Людина починається з добра
Тема:  А. Костецький «Мрія», «Спішу додому»
Тип уроку: урок-діалог.
Мета: розширити знання учнів про творчість А. Костецького, удосконалювати вміння виразно читати вірші, визначати головну думку прочитаного, розвивати мовлення учнів, уміння аналізувати віршовані твори, збагачувати словниковий запас, виховувати почуття товариськості, любові до природи рідного краю.
Обладнання: картки-завдання, роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Організаційна частина
1. Організація учнів до роботи
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі
Сядемо рівненько на місця свої.
2. Вправа «Очікування»
   - Скажіть, чого ви очікуєте від уроку? Якщо нові знання - підніміть червону карточку, цікаве спілкування – зелену, хороші оцінки – синю.
   - Я ж бажаю вам у роботі успіхів, бути уважними, цікавого спілкування. У кінці уроку ми визначимо, яким він був: корисним чи даремним. Корисним ми зможемо його назвати, якщо:
-         розширимо знання про творчість А. Костецького;
-         удосконалимо вміння виразно читати вірші;
-         збагатимо мовлення новими словами;
-         говоритимемо зрозуміло, зв’язно.

ІІ. Мовна розминка
1.     Бесіда про дружбу
-Жодна людина на землі не може прожити без друзів. Підніміть руку ті, у кого є справжній друг.
2.     Робота із тлумачним словником
А) То що ж таке дружба?
Дружба – це відносини між людьми, в основі яких лежить довір’я, відданість, спільність інтересів.
Б) Хто такий справжній друг?
- Друг – це особа, пов’язана з ким – небудь дружбою, довір’ям, відданістю; товариш; приятель.
  - Іншими словами ми можемо сказати, що справжній друг – це ввічлива, добра людина.
  - А як ви розумієте вислів «добра людина»?
   Коли людину називають доброю – це означає, що вона добре ставиться до інших, нікого не ображає і вміє допомогти, любить свій край, свою Батьківщину.
ІІІ. Оголошення теми і мети
-         Як ви гадаєте, чому ми урок розпочали з бесіди про дружбу, добро?
-         Тому, що розпочинаємо вивчати розділ «Людина починається з добра».
-          Як ви розумієте цей вислів?
-         Про що йтиметься у творах цього розділу?
-         Отож, сьогодні на уроці ми познайомимось з віршами А. Костецького «Мрія», «Спішу додому».
ІV. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку
1.     Відомості про автора
 Народився Анатолій Костецький у 1984 році у Києві у сім’ї вчителів. У 5 років хлопчик сам читав і писав, грав у шахи. Після закінчення школи в 1963 році навчався в технікумі радіоелектроніки, потім в Київському університеті. 11 років працював в університеті викладачем мовознавства.
А) Робота з деформованим текстом
   У свохї рахтво тоеп шипе пор четяди житят, неспонев відкттіври, ,доквига, могуру. критоВід і йозсерно, але зеб чаньпов опет вогорить рпо ет, як треаб жидрути, битилю, ямріти, тивчися.
   ( У своїх творах поет пише про дитяче життя, сповнене відкриттів, вигадок, гумору. Відкрито і серйозно, але без повчань поет говорить про те, як треба дружити, любити, мріяти, вчитися.)
V. Опрацювання вірша «Мрія»
     1.  Читання вчителем
    -  Яка ж мрія була у хлопчика?
     2. Робота в групах
  Читання вірша в парах по реченню.
2.     Гра «Диктор»
  Читання вірша, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитись на глядачів.
3.     Характеристика головного героя
Хлопчик:
уважний, доброзичливий, мрійливий…
4.     Вправи на розвиток швидкості читання
-         Знайдіть і прочитайте найдовше і найкоротше речення.
5.     Виразне читання
-         Звертать увагу на розділові знаки.
6.     Фізкультхвилинка
А тепер всі дружно встали,
Будемо робити вправи.
Руки – вгору, руки – вниз,
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали.
Раз – присіли, другий – встали.
От і все, вже відпочили,
Тож за парти тихо сіли.
VІ. Опрацювання вірша «Спішу додому»
1.     Робота із заголовком
-         Про що йтиме мова у цьому вірші?
2.     Читання вчителем
-         Які почуття викликав у вас цей вірш?
3.     Словникова робота
-         До кожного слова знайти правильне пояснення і з’єднати їх.

Гайда                                          повинен
Мушу                                          швидко
Марити                                       мріяти.
Перевірка виконання завдання.
4.     Мовчазне читання
5.     Аналіз прочитаного
-         З ким зустрівся хлопчик, ідучи додому?
-         Чому ніхто не зміг його зупинити?
-         Пофантазуйте! Як у Сергія з’явилось цуценя?
6.     Гра «Розвідники»
-         Знайдіть і прочитайте питальне речення.
-         Скільки у вірші окличних речень?
7.     Виразне читання.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.     Робота в групах
-         Головні думки цих віршів можуть бути міцною великою частиною будинку добра, а щоб його побудувати складемо  правила доброти:
-         не обманювати;
-         не залишати в біді;
-         завжди пробачати;
-         прислухатися один до одного;
-         допомагати;
-         бути терплячими;
-         любити свій рідний край, свою Батьківщину.
1.     Складання тематичної павутинки до слова
«Доброта»
Чесність, допомога, підтримка, щирість.
-         Наш будинок доброти збудовано. А відімкнути його я хочу висловом відомого американського письменника Генрі Девіда Торо « Доброта – це єдине вбрання, яке ніколи не псується ».
-             Отож, робіть добрі вчинки, поважайте інших людей, допомагайте всім, нікого не ображайте, любіть свій край, як любив його Т.Шевченко, тоді будуть любити і поважати вас.
2.     Повернення до першої частини уроку
-         Тепер я хочу запитати, чи збулись ваші мрії стосовно уроку?
-         Який у вас настрій?
-         Що вам сподобалось?
3.     Вправа «Дружнє коло»
-         А закінчити урок я хочу в дружньому колі. Доторкніться плеча вашого однокласника і передайте один одному свою посмішку.



Немає коментарів:

Дописати коментар