середа, 20 лютого 2019 р.

Тема: Позначення на письмі подовжених приголосних зву­ків.


Мета:

  • навчати дітей позначати подовжені приголосні звуки двома буквами;
·      розвивати слухо-вимовні вміння; удо­сконалювати графічні навички.
Обладнання: предметні малюнки (плаття, насіння, латаття, коріння, ванна, гілля, взуття).
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.
1.1. Створення ситуацій психологічного комфорту та емоційного настрою.
Встаньте, діточки, скоріше,
Усміхніться всім миліше,
Привітайтесь: "Добрий день!"
Продзвенів дзвінок: "дзелень"!
1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку.
2.     Актуалізація знань, умінь та навичок учнів
2.1. Звуко-буквений аналіз слова.
Послухайте вірш А. Свашенко. Про що в ньому йдеться?
У темному лісі,
Якраз на узліссі,
Збиралися хлопці пограти в квача.
Тут хлопчика Митю
Івась догнав миттю
Й торкнувся легенько йому до плеча.
У яку гру грались хлопці?
Де вони гралися? Як?
Повторіть за мною пари слів, що римуються у вірші: лісі узліссі,
Митю
миттю.
Які звуки в словах вимовляються подовжено? Повторіть слова
з цими звуками.
Послухайте ще один вірш. Назвіть слова з подовженими приголо­сними звуками.
Малесенька Соня
 Спитала спросоння:
Чи хочеться Вані
Скупатись у ванні?
(Спросоння, ванні.)
– Відгадайте загадку.
На базарі не знайти,
на вагах не зважити,
ціну не скласти,
а життя без цього не прожити.
(Знання)
– Скільки складів у слові знання?
– Назвіть звуки першого складу. Позначте їх у схемі.
– Назвіть звуки другого складу. Подовжений приголосний звук у схе­мі позначається двома крапками.

– На письмі подовжений звук позначається двома однаковими буква
ми. Позначте звуки слова відповідними буквами.


3.    Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми будемо навчатися вимовляти подовжені приголо­сні звуки в словах і позначати їх на письмі буквами.
4.   Вивчення нового матеріалу.
4.1.   Запис слів з подовженими приголосними звуками.
  Назвіть уроки, які є у вас у першому класі. (Читання, письмо, математика, довкілля, праця, фізкультура, малювання тощо.) У яких назвах вимовляються подовжені приголосні звуки? (Чи­тання, довкілля, малювання.)
— Відкрийте прописи на с. 60. Прочитайте перше слово. Що познача­ють дві букви нн, у слові читання? (Подовжений м'який приголо­сний звук [н':].)
Учні спочатку наводять за пунктиром буквосполучення нн, потім за­писують слово біля зразка.
— Як треба виконувати завдання на уроці? (Старанно, охайно, уваж­но тощо.)
Яке зі слів написано в зошиті? Назвіть подовжений приголосний звук у слові старанно.
  Спишіть слово за зразком у прописах.
— Послухайте вірш. У якому слові чується подовжений приголосний звук?
Перепілка скаче
в молодій пшениці:
виполемо зілля!
Нап'ємось водиці.
Г. Зейлер
   Що таке зілля?  (Різноманітні трав'янисті рослини; трава, бур'яни.)
— Назвіть подовжений звук у цьому слові, охарактеризуйте його. ([л:] — подовжений м'який приголосний звук.) Якими буквами його позначимо на письмі?
Діти прописують у прописах буквосполучення лл і слово зілля.
  Прочитайте наступне слово. Чому воно написане з великої букви? (Поділля назва місцевості, що розташована в низині.)
   Що позначають дві букви мл, у слові? Запишіть слово біля зразка.
4.2.  Фізкультхвилинка.
4.3.    Розвиток мовлення учнів. Звуко-буквений аналіз слів.
— Послухайте вірш-скоромовку В. Лучука. У якому слові є подовже­ний приголосний звук?
Грізно грима грім горою —
гонить гомін градобою.
Гнеться груш гнучке гілля.
Гонить гуси. Гнат:
– Гиля!
Учні декілька разів вимовляють слово гілля, заучують другу частину вірша напам'ять і проговорюють як скоромовку. —- Зробіть звуко-буквений аналіз слова гілля.


– Послухайте ще скоромовки. Назвіть слова з подовженим приголо­сним звуком.
На узліссі довелося
наполохать Лесі лося.
Ходить посмітюха по смітті
з маленькими по смітюшенятами.
У сніжнім безмежжі — стежки ведмежі.
4.4. Письмо слів із подовженим приголосним звуком.
— Послухайте вірш Христини Білоус. Назвіть слова з подовженим приголосним звуком.
Весняні сади
Задзвеніли сади піснями.,
Одягнулися в білі плаття
І розквітлими пелюстками
Запалали, немов багаття.
(Плаття, багаття.)
     Яке із цих двох слів записано в прописах? Що таке багаття? (Вог­нище, ватра. Купа дров, хмизу, що горить.)
Ватра, вогнище, багаття!
А вогонь один? Та ні!
Різні назви, різні плаття,
Різні лики вогняні.
Д. Павличко
 Прочитайте  наступне  слово.  Що  таке  мотуззя?  (Виріб для зв'язування або прив'язування; багато мотузок.)
    Який подовжений приголосний звук вимовляється у слові ко­лосся?
Учні спочатку прописують буквосполучення зз, сс, потім слова.
  Послухайте вірш Ганни Черінь. Назвіть слово з подовженим приго­лосним звуком.
Заспівало збіжжя в полі,
бо тепер води доволі.
Посилає нам привіти:
— Буду жити! Буду жити!
 Що таке збіжжя? (Хлібні злаки, зерно.)
— Назвіть подовжений приголосний звук у цьому слові. Напишіть слово за зразком.
— Подивіться, скільки слів ми записали на сторінці! Прочитайте їх хором, чітко вимовляйте подовжені приголосні звуки.

4.5.   Малюнковий диктант.
Учні працюють у додаткових зошитах для письма.
Учитель показує предметний малюнок — діти записують слова.
Плаття, насіння, латаття, коріння, ванна, гілля, взуття.

4.6.   Списування з друкованого шрифту.
   Прочитайте вірші, надруковані на дошці.
На осінньому осонні
Дзумкотіли оси сонні.
 Г. Химич
— Що таке осоння? (Незатінене місце, що освітлюється та обігріва­ється сонцем; підсоння.)
Зелене листя, трави. На лататті
зелена жабка у зеленім платті..
/. Січовик
         Спишіть у зошити один із віршів на вибір.

5.   Підсумок уроку
   Які звуки ми навчалися вимовляти у словах?
    Як на письмі позначається подовжений приголосний звук?
    Назвіть слова зі звуками [н':], [л':], [с':], [з’:], [ж’:], [т':].



                        

Немає коментарів:

Дописати коментар