Мета:
ü поглибити знання учнів
про будову тексту;
ü вчити відновлювати текст
з деформованих складових частин;
ü розвивати пам'ять,
образність мислення, уміння послідовно формулювати думки і поєднувати їх у
зв’язному викладі; виховувати почуття взаємодопомоги, дружби.
Обладнання:
Ілюстрації
до казки, малюнки їжака та зайця, таблиця «Почуття».
Хід уроку
I.
Організаційний момент.
1. Вступне слово вчителя.
— Ми, дорослі і малі, — частинка
живої природи —так часто не помічаємо навколишньої краси, не звертаємо уваги на
наших менших друзів. Сьогодні я хочу нагадати вам, що поруч стільки
прекрасного, доброго, треба тільки подивитися на світ іншими очима.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
III. Робота з мовним матеріалом.
— Про кого піде мова на
сьогоднішньому уроці, ви дізнаєтесь,
коли відгадаєте загадки:
1. Відгадування загадок.
Хто вдягнувся в піджачок
Із голок і колючок?
Колір в нього сіруватий,
Ніс — неначе в поросяти.
Доторкнусь до колючок —
Він згортається в клубок. (їжачок)
Невеличкий сам на зріст, Довгі
вуха, куций хвіст. (Заєць)
— Які ще загадки ви знаєте про
цих звірят?
— Що ще цікавого про них вам
відомо?
2.
Робота за серією малюнків.
а) Розгляд серії малюнків.
— Діти, подивіться уважно на
малюнки.
б) Відповіді на запитання.
— Кого ви бачите на них?
— Як ступає по болоту їжак? (їжак
іде дуже обережно, дорогу перевіряє
палицею.)
— Для чого палицею перевіряти
дорогу? (Він це робить для того, щоб не
загрузнути в болоті.)
— Чому заєць поглядає
насмішкувато? (Він перестрибував з купи на купу
і вдавав з себе героя.)
— Що трапилося із зайцем? (Сірий
провалився в болото.)
— Чому він перелякався? (Бо
міг втопитися.)
— Хто допоміг зайцеві? (Йому
допоміг їжак.)
— Як їжак врятував невдаху? (їжак
простяг палицю і витяг невдаху з болота.)
— Чому заєць опустив очі? (Йому
стало соромно, що він сміявся з їжака.)
— Чому він такий сумний? (Зайчику
прикро й соромно, що з ним трапилась
така історія.)
— Кому ти співчував? (Я співчував зайчикові, бо він потрапив у
біду і міг
загинути через свою
самовпевненість.)
— А коли радів? (Тоді, коли
їжачок врятував сірого.)
— Кого можна назвати справжнім
другом? (Справжнім другом можна назвати їжачка, бо він не залишив у біді
насмішкуватого невдаху.)
3.
Складання усно казки за серією малюнків. (Завдання 3, зошит, с. 16).
а) Бесіда.
— З яких частин може складатися
казка? (Зачин, основна частина, кінцівка.)
— Як починаються казки? (Давно
колись, за сивої давнини, одного разу.)
— Яке речення ми виберемо для
зачину нашої казки? (Одного разу ішли
болотом зайчик та їжачок.)
б) Робота над основною частиною.
— Хто продовжить казку? (2-3
учні).
в) Підбір кращого заголовка із
трьох запропонованих. (Завдання 4, зошит, с. 17). Паличка-виручалочка.
Заєць-невдаха. Справжній друг.
— Як ви думаєте, який заголовок
підійде найкраще? (Я думаю, що найбільш вдалим буде заголовок
"Паличка-виручалочка").
Фізкультхвилинка.
Вийшли діти у лісок,
Заглянули за дубок.
Побачили зайчика,
Поманили пальчиком:
— Зайчик, зайчик, пострибай,
Свої лапки виставляй.
Почав заєць танцювати,
Малих діток забавляти.
Разом з зайчиком скоріше
Потанцюєм веселіше.
IV. Робота з деформованим текстом.
1. Читання речень учнями.
2.
Відповіді на запитання.
— Чи зв'язані речення між собою? (Речення
зв'язані між собою, бо в них розповідається про одну подію і про одних героїв.)
— А чи можна назвати їх текстом? (Ні, тому що немає послідовності.)
3.
Нумерація абзаців.
4.
Запис основної частини у зошит (самостійно).
5.
Перевірка записаного.
V. Підсумок уроку.
1. Вчитель.
— Чи сподобався вам урок? Чим?
— Що ви взяли для себе із нього?
— Я хочу, щоб в усіх вас були
справжні друзі і щоб ви також були такими, адже друзів пізнають у біді.
2.
Вивчення "мирилки".
— Аби після суперечки ви змогли
помиритися, ми вивчимо "мирилку".
Тема: ЗАСОБИ ЗВ'ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У
ТЕКСТІ
Мета:
Ø закріпити уявлення учнів
про текст, про засоби зв'язку між реченнями в тексті;
Ø вчити добирати слова,
близькі за значенням, та уникати повторень;
Ø збагачувати словниковий
запас; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання:
Муляж
(малюнок) сови, конверти із завданнями, прапорці — сигнальні знаки, медалі.
Тип уроку:
Урок-гра.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Діти займають свої місця за
партами, які розставлені півколом (зліва і справа). На столі — конверти із
завданнями, поряд — Сова. На партах — прапорці (сигнальні знаки), зошити,
ручки.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Вступне слово вчителя.
— Увага! Увага! Сьогодні в
першому класі встановлено відеокамеру. Адже зараз відбудеться нетрадиційний
урок-гра, урок-змагання знавців.
— Зустрічаються знавці двох
команд: "Умійки" і "Знайки". Привітаємо їх оплесками.
2.
Привітання капітанів.
— Капітани команд! Привітайте
один одного! (Виходять капітани двох команд.)
1-й учень.
Ми, дівчата і хлоп'ята,
Всі — правдивії малята!
Бо ніколи і ніде
Друзів ми не підведем.
2-й учень.
А незнайки й поспішайки
Хай завчать такі слова:
Невезіння від невміння
Та від поспіху бува!
(Капітани команд потискують один
одному руки.)
Вчитель. Бажаю вам успіху!
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні запитання
торкатимуться теми "Засоби зв'язку речень у тексті". Наше завдання —
активізувати і поповнити словниковий запас, вчитись добирати слова, близькі за
значенням, та уникати повторень.
IV. Робота з мовним матеріалом.
Ознайомлення з правилами гри.
Вчитель (з допомогою Сови) бере
конверт, читає завдання Сови. На обговорення пропонується 1 хвилина. Право
відповідати надається команді, яка першою підняла прапорець. За правильні
відповіді — нагороди, медалі мудрої Сови.
Конверт
№
1.
а) Завдання. Послухати текст.
На луках ростуть лікарські
ромашки. Ромашки з білими пелюстками та жовтими серединками. Квіточки ромашки
розміщені на тонких гнучких стеблах. Гарні квіти — ромашки!
б) Бесіда.
— Яке слово повторюється в
тексті? (Ромашка).
— Чи вдалий текст, коли в ньому
повторюються слова? (Ні).
— Що треба робити, аби уникати
таких повторень? (Замінювати ці слова близькими за значенням).
— Якими словами можна замінити
слово ромашка! (Вона, квітка, красуня, білявка).
в) Висновок.
— Такі слова зв'язують речення,
удосконалюють текст.
г) Нагородження.
Конверт
№ 2.
Робота над текстом "Хижак".
(Завдання 1, зошит, с. 19.)
а) Завдання. Прочитати текст.
Підкреслити слова, що зв'язують речення.
б) Відповіді на запитання.
— Які слова вживаються замість
слова орел!
— Для чого?
– Спробуйте прочитати текст,
вживаючи тільки слово орел, коли йдеться про птаха.
в) Висновок.
— Слова він, птах, хижак вжито
замість слова орел, аби не повторювати його в сусідніх реченнях. Крім
того, ці слова допомагають пов'язувати між собою речення.
г) Нагородження.
Конверт
№ 3.
а) Завдання. Відгадування
загадки і ребуса. (Завдання 2, зошит, с. 19, 20).
Загадка (із зошита).
б) Бесіда.
— За якими прикметами можна
впізнати зайчика?
— В яких казках є це звірятко?
в) Робота в зошиті.
— Як по-іншому можна назвати
зайчика? (Звірятко, сіренький, вухастик, він, боягуз).
г) Нагородження.
Конверт
№ 4.
а) Завдання. Відгадати загадку.
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
та великий має хвіст.
Як намисто,— оченята.
Хто це? Спробуй відгадати. (Білочка).
б) Робота в зошиті. (Завдання 3, с. 20).
— Як ще можна назвати білочку? (Руда,
трудівниця, прудка, вона, звірятко,...) (колективно).
— Чи можна лісових звірят тримати
у клітці?
— Чому?
в) Виконати завдання 3 у зошиті
(самостійно). Хлопчик — він, школяр, товариш, учень. Берізка — дерево,
воно, білокора красуня, струнка. Діти — друзі, товариші, вони,
школярі. ,
г) Нагородження.
Фізкультхвнка.
Конверт
№ 5.
а) Завдання. Послухати вірш.
Зайчик зайчика питає,
Чом той зайчик так стрибає?
— Я підстрибую, стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
б) Виконання рухів.
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо.
Усі вправи пригадаймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V. Самостійна робота.
Конверт
№ 6.
а) Завдання. Прочитати
текст. Вставити слова, що зв'язують речення. (Завдання 4, зошит, с. 21),
б) Читання тексту (мовчки).
в) Читання слів для довідок.
г) Робота в зошиті (с. 21). ґ) Нагородження.
VI. Підсумок уроку-гри.
1.
Слово вчителя.
— Наш урок-гра підходить до
кінця. Підрахуйте свої нагороди від Мудрої Сови.
Команда "Вмійки"
отримала ... медалей (оплески). Команда "Знайки" отримала ...
медалей (оплески). Працювали всі старанно, активно. Вітаємо вас із
перемогою!
— Що нового ви дізналися на
сьогоднішньому уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар