середа, 20 лютого 2019 р.

Урок читання Тема:В. Сухомлинський«Красиві слова і красиве діло»


Мета:- ознайомити учнів з творчістю В.Сухомлинського;
         - удосконалювати навички правильного, свідомого читання;
- збагачувати активний словник учнів;
- розвивати вміння робити висновки та узагальнення, висловлювати свої думки в логічній послідовності;
- розвивати творчі здібності молодших школярів;
- виховувати чуйність, доброту милосердя.
Обладнання: портрет Сухомлинського, картки з прислів’ям, аркуші для вправи «Добре-погано», крісло автора, мультимедійне обладнання
Хід уроку

І. Організація класу
         Звучить пісня «Якщо добрий ти» з м\ф про кота Леопольда,  діти заходять в клас,розсаджуються за парти.
«Комплімент»
Правила уроку.
ІІ. Мотивація
На дошці запис:
Людимаютьрізнісердця
Розєднай слова
-         Пригадайте, з якої  це казки. (Дімаров. «Для чого людині серце»)
-         Які серця згадувались цій казці?
ІІІ. Тема та очікування результату
Скласти розсипане прислівя
На язиком пусто а ділі густо.
(Язиком густо, а на ділі пусто)
-         Про що буде йтися на уроці?
На дошці відкривається тема
Мета: - продовжувати знайомство з творчістю Сухомлинського
-         дізнатися, якими були хлопчики з оповідання
-         вчитися складати розповідь про події, схожі на описані.

ІV. Надання необхідної інформації
1.     Історична справка.
Група «Історичне дослідницьке бюро» знайомить  з життям і творчістю Сухомлинського.
2.     Опрацювання статті в підручнику про життя і творчість письменника
Самостійне читання
3.     Бесіда
-         Ким був Сухомлинський?
-         Про що мріяв письменник?
4.     Інтервю за 3 кроки.
Учні обєднуються, в групи, попарне інтервю
-         Прочитайте уважно заголовок оповідання?
-         Як ви думаєте, про що йтиметься в оповіданні?
5.Читання оповідання та аналіз прочитаного
(читає підготовлений раніше учень)
-         Для кого була збудована хата?
-         Що сталося одного разу?
-         Скільки хлопчиків було в хаті?
-         Що сказав кожен із хлопчиків?
-         Що зробив третій хлопчик?
-         В яких словах висловлюється головна думка?
-         Як гадаєте, чи навчив інших вчинок хлопчика, що віддав сорочку?
6.Робота за малюнком підручника: задай в парі питання за малюнком.

V. Музична фізхвилинка

VI. Інтерактивна вправа.
1.     Вправа «Добре - погано»
Що автор схвалює, а що засуджує
Добре                  Погано
_____                                     ______
_____                                     ______
_____                                     ______
Обери позицію «За», «Проти», «Не знаю»
Питання для обговорення «Краще не красиві слова, а красиві діла».
2.     Творча робота
-         Учитель розповідає, що в житті трапляється багато випадків, коли люди втрачають зір, слух, хворіють. І треба мати добре серце, щоб допомогти їм не красивими словами, агарними ділами.
-         Учні в парах складають розповідь, яка підтверджує головну думку твору.
-         Слухання творчих розповідей (крісло автора)
Навчимося добра, як вчаться мови діти,
Щоб потім все життя
Його творить святе.
Старайся робити добро скромно, непомітно, як хлопчик в оповіданні Сухомлинського, як дерев’яний чоловік, від якого залишились тільки жевріючі вуглики.

VII. Підсумок уроку, виставляння оцінок
Вправа «Незакінчене речення»
Сьогодні урок навчив мене – …
Прочитане оповідання спонукає мене – …
Найцікавіші завдання на уроці – …

VIII. Домашнє завдання:скласти розповідь за темою
«Гарне не красиві слова, а красиві діла, дібрати прислівя, співзвучні з темою».
Урок закінчують піснею «Дорогою добра».




Література:
1.         Інтерактивні технології навчання у початкових класах/Авт.-упор. І.І.Дівакова. Тернопіль;Мандрівець. 2007.
2.         О.Босова, О.Бєльма, В.Сорокіна «Вивчення християнської етики в українській культурі», Донецьк, 2011 р.







Василь Сухомлинський цікаві факти Василь Сухомлинський (1918-1970) — український радянський педагог, публіцист, письменник, поет. Народився Василь Сухомлинський в селі Василівці в бідній селянській сім’ї. В родині було 4 дітей, і всі стали вчителями. Він вчився в рідному селі у школі і в 1933 році закінчив семирічку. Василь Сухомлинський вчився в медичному технікумі, але незабаром пішов звідти, вступив на робочий факультет. У 17 років він став вчителем заочної школи недалеко від рідного села; працює викладачем української мови і літератури в Онуфріївській середній школі. Саме мати хлопчика спонукала його до педагогічної діяльності, бо бачила у ньому потенціал. Читати та любити книги Василя Олександровича навчав дід Омелян, в якого була надзвичайно велика бібліотека. У 1941 році під час Другої світової війни добровольцем йде на фронт. На фронті Василь Олександрович був двічі поранений, довго лікувався в евакогоспіталях. Тяжким було поранення в руку. Хірурги хотіли її ампутувати. Але він не дав цього зробити. Лікарю довелося двічі оперувати Василя Олександровича, але руку він все-таки не ампутував. Після одужання з червня 1942 року В.О.Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі Ува Удмуртської АРСР. dovidka.biz.ua Крім ерудиції, В.Сухомлинський мав неабияку силу волі, вирізнявся поміркованістю, надзвичайною скромністю, працездатністю (вставав щодня о четвертій годині ранку й писав власні твори до восьмої), людяністю. Також педагог володів кількома іноземними мовами. У багатьох напрямах педагогічної науки він випередив свій час.. 2 вересня 1970 року серце Василя Олександровича Сухомлинського перестало битися. Йому судилося народитися і померти у вересні, і це символічно, бо вересень – це початок нового навчального року. З легкої руки В.О.Сухомлинського в педагогіці з’явилося поняття «уроки мислення» – уроки, які змушували дітей молодшого шкільного віку дивитися на світ і розкривати його найскладніші взаємозалежності тощо.
Джерело: http://dovidka.biz.ua/vasil-suhomlinskiy-tsikavi-fakti/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар