середа, 20 лютого 2019 р.

Таблиця множення числа 7. Задачі на зве­дення до одиниці.


Мета:
·         закріпити знання вивчених таблиць множення і ділення.
·         скласти таблицю множення за сталим множником 7, знаходячи результати наступ­ного прикладу, користуючись результатом поперед­нього;
·         застосовувати її під час розв'язування задач і прикладів надії різного ступеня.
·         формувати в учнів уміння і навички самонав­чання, самоконтролю й самооцінювання. Розвивати пам'ять, кмітливість, фантазію. Виховувати вміння працювати в групі, досягати спільної мети.
Обладнання:
1.Малюнок казкової алеї.
2.  Картки для гри "Знайко".
3.  Індивідуальні картки для самостійної роботи.
4.  Індивідуальні картки.
5.  Абак для складання таблиці множення.
6.  Набір правильних многокутників.
7.         Картки з завданням для самостійної групової
роботи.
8.  Індивідуальні блокноти кольорових сигналів.
9.  Індивідуальні квітки-семицвітки.
Тип уроку: комбінований.
Форма: урок-подорож математичною алеєю.

Хід уроку

1. Організація учнів до уроку
1.1. Створення психологічного комфорту у класі
Встаньте, діти, підтягніться,
Один одному всміхніться.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, будем працювати
1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку.

1.3. Створення сприятливого психологічного комфорту.
– Хочу запросити вас у казкову подорож однією з математичних алей і попрацювати там цілий урок. Нашими провідниками будуть два гноми — Плюс і Множення. Вони задаватимуть нам завдання і про­понуватимуть різні форми їх вирішення. Ви ж стеж­те за роботою один одного і критично оцінюйте свою. У кінці уроку нас чекають призи.
Для того, щоб пройти основні ворота і потрапити на казкову алею, гноми хочуть переконатись, як ви знаєте вивчені таблиці множення і ділення, чи вмієте практично їх застосовувати. Продемонструємо це їм.

2.           Контроль, корекція та закріплення знань учнів.
    
2.1. Перевірка домашнього завдання
а)           Перевірка задачі № 236.
   Повтори задачу.
   Прочитай першу дію. Про що ти дізнався? (24 : 4 = 6 (разів). У скільки разів мати старша за доньку).
   Зачитай наступну дію. Про що ти дізнався, виконавши цю дію? (24 – 4 = 20 (р.). На скільки років донька молодша за матір).
    Це проста чи складена задача? Чому?
    На скільки років твоя мама старша від тебе?
Додаткове запитання.
    Порівняй і скажи, на скільки більше?
6-7*6-5 (Мотивуючи, ставлю оцінку).
б)   Перевірка задачі № 237.
     Піднесіть руку, у кого інший вираз є розв'яз­ком задачі.
     Поясни, як розв'язував рівняння. (Мотивуючи, ставлю оцінку).
2.2. Опитування учнів.
2.3. Усний  рахунок.
   Просигналізуйте відповідним кольором блок­ноту кольорових сигналів значення виразів.


(30 + 12): 6
(40 - 4) : 6
 60-6-9
6-8-8
54 : 6 + 1




  У кожного з вас на парті лежить квітка-семицвітка. Якщо не допущено жодної помилки під час усної лічби, якщо ти "Знайко", якщо впорався без помилок з домашнім завданням або правильно ви­конав роботу за індивідуальними картками на черво­ній пелюсточці, зі зворотної сторони постав знак "плюс", якщо ж були помилки – знак "мінус". Ця квітка буде символом успіху твоєї навчальної роботи на уроці.

Каліграфічна хвилинка
Відгадування номера алеї.
  Щоб дізнатись про номер алеї, якою ми сьо­годні будемо мандрувати, гном Плюс пропонує нам відгадати загадку.
Цифра ця всім говорить,
Скільки днів до тижня входить (Сім).
  Отже, ми мандруємо алеєю № 7.
Пояснення написання цифри 7.
  Гномики запрошують до кімнати каліграфії, де ми вправлятимемося у написанні цифри 7. Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої лінії, вели­кої палички і маленької палички, яка перетинає се­редину великої палички.
Цифру 7 починаємо писати хвилястою лінією від середини верхньої сторони клітинки, ведемо її до верхнього правого кутка клітинки. Потім пишемо велику паличку, доводячи її до середини нижньої сторони клітинки. Посередині великої палички пи­шемо маленьку паличку.
 Аналіз типових помилок у графічному зобра­женні цифри 7. (На дошці написано чотири цифри 7, з яких одна — правильно і 3 — неправильно).
  Який з елементів написано неправильно в першій цифрі?
  Який з елементів написано неправильно в дру­гій цифрі?
  Який з елементів написано неправильно в чет­вертій цифрі?
  На якому місці стоїть правильно написана цифра?? (На третьому).
 Написання цифри 7.
  Запишіть число і Класна робота у своїх зоши­тах. Пропустіть одну клітинку вниз і напишіть циф­ру 7 шість разів через клітинку.
  Гном Плюс пропонує поставити знаки "плюс" між написаними цифрами: (7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7).

3. Опрацювання нового матеріалу
3.1. Підготовка до вивчення нового матеріалу
1.           Повторення означення дії множення,
  Чи можна приклад на додавання записати прикладом на множення? Яким саме прикладом? (7 ' 6).
      На що вказує другий множник? (Скільки однакових доданків).
    Що показує перший множник? (Число, що додається).
     Що ж означає добуток чисел 7 і 6? (Це сума 6 доданків, кожен з яких 7).
    Закінчіть фразу: Множення -- це (сума однако­вих доданків).
Створення проблемної ситуації.
   Гном Множення пропонує помилуватися тро­яндами, висадженими вздовж алеї, якщо розв'яжемо задачу, склавши вираз.
Задача.
На 8 клумбах посаджено по 7 кущів троянд. Скільки всього кущів троянд посаджено вздовж алеї?
       Який вираз складемо для розв'язку задачі? (7· 8).
        Яке значення цього добутку? (Не знаємо таб­лиці множення 7).
        А ви б хотіли її знати?

3.2.  Повідомлення теми і мотивація навчальної діяльності.
Тема нашого уроку – «Таблиця множення числа 7, розв'язування задач на зведення до одиниці».
Вив­чення її необхідне для розв'язання прикладів і задач.

3.3. Вивчення нового матеріалу
 Складання таблиці множення 7
   Використаємо абак для складання таблиці множення 7.
   Уявили, що це пронумеровані клумби, на яких посаджені троянди.



   Скільки клумб? По скільки кущів троянд на кожній клумбі?
   Скільки троянд буде на 2-х клумбах? Як знай­ти? (7+7 =14).
   Як записати множенням? (7 • 2 = 14).
   Виставляємо на абак значення добутку 7 • 2 = 14.
   Відступіть у зошитах клітинку вниз і клітинку праворуч від поля, запишіть перший приклад таб­лиці множення семи. Будемо записувати п'ять прикладів таблиці у перший стовпчик, а інші три — у другий стовпчик.


7 · 2 =
7 · 3 =
7 · 4 =
7 · 5 =
7 · 6 =

7 · 7 =
7 · 8 =
7 · 9 =


  Скільки кущів троянд на трьох клумбах? Як знайти, використовуючи попередній результат? (14 + 7-21).
    Який приклад на множення запишемо в таб­лицю? (7 • 3 = 21).
(Виставляю в третю клітинку абака значення добутку чисел 7 І 3 і записую у таблицю результат другого прикладу).
— Записуємо у зошити наступний приклад таб­лиці, відступивши одну клітинку вниз від першого прикладу
— Який приклад на множення буде наступним? Як знайти результат, використовуючи значення по­переднього прикладу? (21 + 7 = 28), (7 • 4 = 28).
    За аналогією запишіть інші табличні результати.
    Кому необхідна допомога, подайте сигнал за допомогою сумного обличчя.
– А на дошці продовжить запис таблиці і роботу з абаком той, хто просигналізує усміхненим облич­чям.
Фізкультхвилинка.
Дослідження особливостей таблиці і її за­пам'ятовування.
а) Гномик Множення пропонує назвати добутки, які ви знаєте з інших таблиць.
14 = 2-7 21 = 3-7 28 = 4 • 7 35 = 5 • 7 42 = 6 • 7
— Що цікавого ви помітили? (Від переставлення множників добуток не змінюється).
   Які добутки з таблиці множення числа 7 вам залишилося запам'ятати?
(7-7 = 49,   7-8 = 56,    7-9 = 63).
б)  Допишіть на картках гри "Знайко" нові випад­ки з таблиці множення 7, які потрібно запам'ятати. Проведемо ЇЇ на наступному уроці.
в)   То скільки кущів троянд на алеї множення числа 7? (56).
      Чому? (7 • 8 = 56).
г)         Яка сума чисел у каліграфічній хвилинці? (42). Чому? (7 ? 6 = 42).
3.4. Первинне закріплення вивченого матеріалу.

4. Закріплення та узагальнення знань учнів (Розвиток математичних знань).
4.1. Робота з підручником.
Розв'язування задачі на знаходження добутку.
  Прочитайте задачу № 242.
  Які слова вам незнайомі? (Монтує — складає, бригада — група робітників).
  Про кого розповідається в задачі? (Про брига­ду, яка монтує блоки).
  За скільки днів бригада монтує один будинок? (За 7 днів).
– Скільки будинків треба змонтувати? (4 будинки).
– Що запитується в задачі? (За скільки днів бригада змонтує 4 будинки).
– Яку дію потрібно виконати, щоб дати відпо­відь на запитання? (7 · 4 – 28 дн.),
– Запишіть у зошит.
Задача № 242.
7 · 4 = 28 (дн.). Відповідь: 28 днів.
Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
— Візьміть свої квітки-семицвітки і на зворотній стороні жовтої пелюстки поставте знак "плюс", якщо ви вмієте розвязувати прості задачі на мно­ження, якщо ж не вмієте - поставте знак "мінус".
 Розв'язування задачі на зведення до одиниці.
а) Читання задачі.
  Прочитайте задачу № 243.
— Пальне — це рідина, на якій працює двигун трактора, літака. Трактор працює на солярці.
Розв’язування задачі
I   варіант.
 – Просигнальте усміхненим обличчям, хто може розв'язати задачу самостійно. Складіть вираз до задачі.
II варіант.
– Кому потрібна підказка, покажіть засмучене обличчя. На дошці записано підказку.
III   варіант.
– Кому потрібне додаткове пояснення, вийдіть до дошки. (Роблю скорочений запис задачі і проводжу повний аналіз аналітичним способом).
Час
Всього пального
Витрата за 1 год
6 год.
42 л
Однакова
8 год.
9

Перевірка задач.
(Одного з учнів, який розв'язував задачу самостійно, викликаю до дошки).
  Запиши вираз до задачі.
  Про що ти дізнався, виконавши першу дію? (Скільки літрів пального витрачає трактор за 1 год.).
– Про що ти дізнався, виконавши другу дію? (Скіль­ки літрів пального витратить трактор за 8 год. роботи).
  Ця задача на зведення до одиниці, бо ми, щоб дати відповідь на запитання задачі, дізнавалися, скільки літрів пального витрачає трактор за 1 год.


Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
  Знову візьміть свої квіточки і на зворотній сто­роні зеленої пелюстки поставте знак "плюс", якщо ви самостійно розв'язували цю задачу. Якщо ж з під­казкою і моєю допомогою, поставте знак "мінус".
Повторення зв'язку між зменшуваним, від'єм­ником і різницею.
– Прочитайте перший приклад зі зразка завдан­ня № 244, використавши слова: зменшуване, від'єм­ник, різниця.
Зразок.    14–5 = 9,     14–9 = 5.
  Подумайте і скажіть, як складено другий приклад на віднімання із першого?
– Сформулюйте правило знаходження від'ємника. (Щоб знайти від'ємник, потрібно від зменшуваного відняти різницю).
– Запишіть у зошити приклад 14 – 8 = 6 і скла­діть та запишіть під ним інший приклад на відні­мання. (14–6 = 8).
   Зачитайте складений приклад.
Запишіть приклад 25 – б 19 і теж складіть і запишіть інший приклад на віднімання. (25 – 9 = 6).
     Зачитайте складений приклад. Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
  Візьміть квіточки, якщо ви вмієте знаходити невідомий від'ємник, то на зворотній стороні голубої пелюстки поставте знак "плюс", якщо ні - знак "мінус".

4.2. Робота з цікавим матеріалом.

4.3. Робота з геометричним матеріалом  (самостійна групова робота).
Сьогодні самостійно працюватимуть два мате­матичні центри, де кожен учасник відповідає за знання іншого. У першому математичному центрі працюватимуть учні (...). У другому – такі учні (...). Вони мають виконати усі вправи, які запропонова­но у картці.








Центр роботи з вчителем
1)    Знаходження значень виразів № 241.
а)     Знаходження значень виразів з поясненням (біля дошки).
Учень розв'язує з поясненням перший приклад.
7-7 + 21-70 Другий приклад розв'язує інший учень.
60 - 7 · 2 = 46
  Самостійна робота.
  Наступні приклади виконуємо самостійно у своїх зошитах. Кому потрібна допомога, піднесіть сумне обличчя.
7·6 + 7·4 = 70      
7·9–40 = 23  
21 : 3·6=42                                                                                                       
25 + 7·3 = 46
7·(6: 2) = 21                                                                                                    
(35–28) ·5 = 35
в) Перевірка самостійної роботи.
– По черзі зачитуємо вираз і його результат. Якщо відповідь неправильна — плескаємо у долоні.

5.  Підсумок уроку
5.1. Узагальнююча бесіда.
    Яку таблицю множення вивчали на уроці?
– А зараз послухаємо виступи учнів, які працю­вали самостійно у математичних центрах.
Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
– На зворотній стороні синьої пелюстки поставте знак "плюс" ті, хто самостійно працював у матема­тичному центрі, а хто не працював, то знак "мінус".
– І на останній пелюсточці фіолетового кольору поставте "плюс" ті, хто був на уроці активний, а хто пасивний — "мінус".
– А тепер ті учні, які мають пелюсточки з "міну­сом", загорніть їх біля самої серединки. Піднесіть кожен свою квіточку. Ось ви і побачили результати своєї роботи на уроці. Квітки-семицвітки є вашими призами, які ви отримали за урок.
– Піднесіть квіти ті, у кого всі пелюсточки роз­горнуті. Ці учні одержують за урок 12 балів.

5.2. Інструктаж по виконанню домашнього завдання
№ 245, № 246 - знайти значення виразів.

5.3. Оцінювання учнів.

Немає коментарів:

Дописати коментар