середа, 20 лютого 2019 р.

Клас: 4 Тема: Час і число дієслова. Змінювання дієслів за часами й числами

Мета: повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова; закріпити вміння визначати час дієслова у реченнях, тексті; розвивати творчу уяву, мовне чуття, культуру мовлення, вміння давати правильні та повні відповіді на поставлені запитання; розширювати словниковий запас учнів приказками та прислів’ями; виховувати почуття прекрасного.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок
Хід уроку


I.         ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Давайте привітаємося.
Учитель                  Учні
Сидимо                               Рівно
Пишемо                              Гарно
Слухаємо                           Уважно
Відповідаємо                     Точно 
Шкала оцінювання
- Для того, щоб ви продуктивно працювали на уроці розглянемо шкалу оцінювання вашої роботи на уроці (лежить в кожного учня на партах). Я буду читати, а ви робіть позначки на полі: так (+) чи ні (-).
1.      Я буду уважним на уроці.
2.      Я буду старанним на уроці.
3.      Я буду розвити культуру мовлення.
4.      Я буду каліграфічно і грамотно писати.
5.      Я буду активним на уроці.
Отже, візьміть з собою гарний настрій, розпочинаємо роботу.
II.      АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Сіли рівно, відкрили зошити, записали:
Дванадцяте березня
Класна робота
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.             
1.             Каліграфічна хвилинка (на дошці)
-          На дошці записана каліграфічна хвилинка. Зверніть увагу на написання і поєднання букв. Напишіть у зошиті за зразком.
Шш ев еч кно   Шевченко
-          Складіть речення і визначте граматичну основу.
Я прочитала багато віршів Тараса Шевченка.
-                                           Розберіть дієслово за будовою. (1 учень біля дошки)
2.                                     Словникова робота  (слайд)
         Гра «Шифрувальники»
С  Т  А  Д  І  О  Н
1        2   3  4  5   6   7
1 6  7                                1 2 3 4 6
1 3 4                                 1 2 3 7
4 6                                    1 2 5 7 3
III.             ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
IV.             СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.      Вправа «Хаотичний рух»
            1. Дієслово — це частина мови, що означає дію предметів.
2. Дієслова відповідають на питання  що робить? що зробить? що буде робити?
3. У реченні дієслово найчастіше буває присудком.
4. Дієслова у реченні зв’язані зі словами, які відповідають на питання хто?, що;?
5. Не з дієсловами пишемо окремо.
6. Дієслова можуть бути багатозначними.
7. Дієслова можуть бути в прямому значенні.
8. Дієслова можуть виражають завершену та незавершену дію.
9. До дієслів можна підібрати слова – антоніми.
10. Дієслова можуть бути в переносному значенні.
11. До дієслів можна підібрати слова - синоніми
12. Дієслова бувають в однині і множині
Що ви знали про те, що повідомили одне одному?
Що нового ви дізналися із того, що вам повідомили?
2.      Вправа письмово (слайд)
Однина - множина
Стоїть –
Стрибає –
Літає –
Множина – однина
Співають –
Радіють –
Гомонять –
Визначити, яке число дієслова. (однина чи множина)
Говорить, шепотять, думають, мовчить, слухають, танцює.
-                 Отже, більшість із вас дізналися,  що дієслова змінюються за числами.
-                 То які числа мають дієслова?
-          Сьогодні до нас на урок завітали знайомі наші герої Мовка і Суржик. Давайте пригадаємо, хто ж вони такі? (Суржик – це людина, яка у процесі мовлення змішує слова української і російської мов, Мовка – людина, яка грамотно висловлює свої думки)
3.      Відеопрезентація.      https://www.youtube.com/watch?v=ig2stJUaR8k
Отже, який висновок зробила Мовка? (дієслова мають – минулий, теперішній і майбутній час).
-          Яке запитання можна поставити до дієслова в минулому часі? теперішньому? майбутньому?
4.             Фізкультхвилинка
5.             Робота над прислів’ями
             — Складіть і запишіть прислів’я. Поставте питання до дієслів.
            У сіні вогню...                               не купити.
            Не кажи гоп, доки...                     не сховаєш.
            Розум за гроші...                           не перескочиш.
6.      Робота біля дошки (2 учні)
                                Блищать, читають                        Знищувати, малюють
Минулий                 блищав                                                знищував
Теперішній            блищить                                               знищує
Майбутній            блищатиме                                           знищуватиме
      Після того, коли діти виконають роботу над прислів’ям, консультанти перевіряють роботу біля дошки.
7.      Робота за підручником (вправи 330, с.145)
Прочитайте дієслова. Спишіть, ставлячи їх в однині та множині. 
8.      Робота в парах
— Відгадайте загадки. До слів - відгадок доберіть дієслова у різних часових формах.
 Летіла птиця по синьому небу,
розпустила крила і сонце закрила.
(Хмара — пливе, закриває, насунулась.)
Летить, а не горобець;
Виє, а не звір.
(Вітер — свище, дув, залетить.)
 Мене частенько просять, ждуть,
А тільки покажусь — ховатися почнуть.
(Дощ — періщить, лив, йтиме.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Спостереження за мовним матеріалом
— Складіть зв’язний текст. Назвіть дієслова. Поставте питання до знайдених дієслів і визначте, чи дія відбулася, чи вона відбувається на даний момент, чи дія буде відбуватися.
До, пішли, лісу, ми, весною.
Легенький, подув, вітерець.
Всі, лісі, заспівали, в, дерева.
Висновок. Дієслова змінюються за часами: вони мають форми минулого, теперішнього і майбутнього часу. Час дієслова визначається за моментом повідомлення про дію. Дієслова минулого часу вказують на дії, які відбувалися до моменту повідомлення про них: (що робив?) летів, (що зробив?) полетів. Дієслова теперішнього часу означають дії, які відбуваються під час повідомлення про них: (що робить?) летить. Дієслова майбутнього часу називають дії, які відбудуться після повідомлення про них: (що зробить?) полетить, (що буде робити?) буде летіти, (що робитиме?) летітиме.
2.                  Робота зі  шкалою оцінювання
-          А тепер перевіримо якими ж ви були на уроці?
-          Біля своїх перших позначок на листочках зі шкалою оцінювання навпроти робіть інші позначки.
-          Порівняйте свої дані на початку уроку і в кінці уроку.
-          Якщо у вас
5 плюсів – ви дуже добре працювали
4 плюси – я дякую за урок
3 плюси – вам потрібно задуматися над своїми мінусами
    1-2 плюси – станьте активнішими на уроці
V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
-          Які числа мають дієслова?
-          Які три часи має дієслово?
-          Як відрізнити один час від іншого?
-          Що означають дієслова теперішнього часу?
-          Яке значення мають дієслова майбутнього часу?
-          Які дії описують дієслова минулого часу?
-          Наведіть приклади дієслів кожного часу.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
«Хмаринка» Вправа 331 (с. 145).
«Краплинка» Придумати 5 дієслів у різних часових формах, скласти 1 речення (на вибір), визначити граматичну основу.

Немає коментарів:

Дописати коментар