середу, 20 лютого 2019 р.

Тема. Коли ліс дякує, а коли ображається? Міні-проект. Книга скарг природи, 2 клас


Мета: вчити учнів оцінювати власний вклад у збереження природи; розвивати пізнавальну активність; виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до лісів.

ХІД УРОКУ 
I. Організаційний момент
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
2. Запитання для повторення
Читання з дошки загадки та її розгадування
— Роз’єднайте слова і прочитайте загадку.
• Щозакнижка: безбукв, безсторінок,
Абагаточогонавчить? (Книга природи)
— Чи любиш ти бувати на природі?
— Що найбільше любиш робити, перебуваючи на природі?
— Чи доводилося тобі надавати допомогу тваринам, рослинам?
— Яку саме?
— Які справи з охорони природи зробив ти, твої друзі, рідні?
— Які книги про природу ти читав?
II. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми продовжимо мандрувати сторінками книги природи, помандруємо у ліс і поміркуємо, коли ліс нам дякує, а коли ображається.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами інсценізації
— Отже, підемо зараз усі разом у ліс…
Я змахнула чарівною паличкою — і ми в лісі.
— Карр! Карр! Добридень! — вітає нас ввічлива мудра ворона, яка була тут як тут.
— Прислухайтеся до моїх порад. Карр! Карр! Будь ласка. Не галасуйте в лісі. Не рвіть квітів, не ламайте гілок. Не лякайте — не ображайте лісових мешканців.
І тоді ліс відкриє вам всі свої таємниці — чудеса! Карр! Карр!
— Звісно, ми її послухаємось… І ліс розкривається-розчиняється перед нами, неначе намальований дощем і сонцем.
Ялинки машуть нам пухнастими лапами.
— Добридень!
І гуси лебеді кричать:
— Га-га-га-га! Прощавайте! Ми летимо у вирій! До наступного року! До весни!
Будь ласка! Побережіть без нас наш ліс! Звірам і птахам, які лишились у ньому зимувати, влаштуйте-зробіть годівнички!
Га-га-га! І коли йдете в ліс на прогулянку, не забудьте захопити із собою трішечки круп, моркви, сухарів, капустяного листя!
Не забувайте про своїх лісових друзів.
Відлетіли гуси-лебеді.
А ми сядемо на пеньок і поміркуємо.
…Як мало всі ми — дорослі й діти — дбаємо про нашого друга, про ліс.
Як рідко, саджаємо ми дерева і квіти!
Як часто топчемо, не замислюючись, траву.
Ловимо коників і метеликів, які потім помирають у коробках.
А коники ловлять мух і комарів. Отже, вони захищають нас, людей… А метелики, як джмелі та бджоли, запилюють квіти.
Дерева, трави, маленький лісовий струмок і вузеньку стежечку між квітами — все це дарує нам з вами ліс. Він дуже добрий.
А якщо ліс, яким ви йдете, не затоптаний, не поламаний, не замучений недобрими людьми, він іще подарує вам й пригорщі ягід, і смачні гриби — раптом зустрінуться вам і тихо-тихо (так, що його не кожний почує) скажуть:
— Добрий день!
Треба вчитися слухати ліс, треба вчитися бачити його чудеса. Треба бути добрим до всього того, що в ньому живе-росте…
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Читання оповідання В. Сухомлинського «Соромно перед соловейком»
СОРОМНО ПЕРЕД СОЛОВЕЙКОМ
Оля й Ліда, маленькі першокласниці, пішли до лісу. Після втомливого шляху вони сіли на траві відпочити й пообідати. Витягли з сумки хліб, масло, яєчка. Коли дівчатка вже пообідали, не далеко від них сів на дерево соловейко й заспівав. Зачаровані прекрасною піснею, Оля й Ліда боялись поворухнутись. Соловейко перестав співати.
Оля зібрала недоїдки й шматки газети, кинула під кущ. Ліда забрала недоїдки, загорнула в газету й поклала в сумку.
— Навіщо ти забрала сміття? — запитала Оля . — Це ж у лісі… Ніхто не бачить
— Соромно перед соловейком… — тихо відповіла Ліда.
— Про кого оповідання?
— Що робили дівчатка? Яка з дівчаток вам більше подобається? Чому?
— Чому Ліді стало соромно перед соловейком?
2. Пояснення прислів’їв і приказок
• Багато лісу — не рубай, мало лісу — бережи, нема лісу — посади
• Ліс навесні веселить, літом холодить, восени годує, в зимку зігріває
• Одна людина залишає в лісі слід, сотня — стежку, тисяча — пустелю
• Зрубав одне дерево — посади троє.
• Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.
• Від природи бери те, що вона дає, та й за те дякуй.
3. Поетична хвилинка
СПАСИБІ ЛЮДЯМ, ЩО ЗРОСТИЛИ ЛІС
Спасибі людям, що зростили ліс:
За всі дуби, ялини в пишнім гіллі
І за красу отих зелених кіс,
В яких стоять гнучкі берізки білі.
Коли б не ліс, не знали б ми про те,
Що є фіалка й пролісок на світі,
Як у маю конвалія цвіте —
Найкраща, найніжніша поміж квітів.
Від суховіїв сохнула б земля,
Була б вона подібна до пустелі.
А ліс накличе хмари на поля —
Дощі проллються весняні, веселі…
Спасибі людям, що ростили ліс.
М. Познанська
— Чому ми дякуємо людям, що зростили ліс?
НЕ ХОЧУ
Метелика ловити я не хочу:
Він — квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі!
І квітку лісову не стану рвати,
Її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу!
І ні стеблинку, гілку, чи травинку
Я не ображу: це — страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх.
А. Костецький
— Що ви зрозуміли, слухаючи вірші?
4. Тестування
1) Які знаки часто можна побачити при вході в ліс?
а) Дозволяючі знаки;
б) заборонні знаки;
в) застережливі знаки.
2) Позначте висловлювання, яке належить до правил друзів природи.
а) Пташенят, що випали з гнізда, потрібно забирати додому;
б) У лісі потрібно дотримувати тишу;
в) Метеликів потрібно ловити сачком.
3) Продовжте висловлювання «Йдучи лісу, усе сміття після себе…»:
а) треба спалити;
б) треба акуратно скласти в одне місце;
в) треба забрати.
5. Робота в групах
1) Уявіть, що квіти, дерева і птахи вирішили написати побажання людям. Запишіть їх побажання. (Потім з кращих побажань можна зробити красиві плакати і розвісити їх у парку або в лісі )
2) Міні-проект. Книга скарг природи
Кожна група отримує запитання, яке необхідно обговорити вголос, висловити свої міркування, дійти спільної думки та зробити висновок
а) Що запише нежива природа в книгу скарг?
б) Що запишуть рослини в книгу скарг?
в) Що запишуть птахи і тварини у книгу скарг?
Учні разом з учителем читають скарги і на кожну з них дають відповіді.
Зразок скарг від природи
1. «Не рвіть нас з коренем, а зрізуйте ножем». Чия це скарга? Чому потрібно зрізати ножем?
2. «Ми поспішали, прилетіли до своєї шпаківні, а вона розбита. Як нам жити? Де?» Чия це скарга? Як вчинити?
3. «Ми — солдатики і жучки-сонечка. Тільки сонечко пригріло, ми вилізли погрітись, а діти швидко нас зловили і стиснули у долоньках. Не беріть нас до рук! Благаємо!» Хто звертається по допомогу?
4. «Я — річка. Мені важко нести у воді каміння, сміття, непотрібні речі. Незабаром зникне вся риба». Що ми повинні зробити, щоб допомогти річці?
5. «Просять дерева: Не рвіть наші гілки, листя. Нам дуже боляче!». Як ми можемо відповісти на цю скаргу?
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Про що йшлося на уроці?
— Що вас зацікавило?
— Про що хотіли б дізнатися більше?
— Коли ж ліс нам дякує, а коли — ображається?

Немає коментарів:

Дописати коментар