середу, 20 лютого 2019 р.

Тема. Тварини лісу 2 клас


Мета: поглиблювати знання учнів про тварин лісу; розвивати мислення, пам’ять; виховувати дбайливе ставлення до всього живого навколо нас.

ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
2. Запитання для повторення
Послухайте історію
Один художник вирішив намалювати ліс. Він намалював дерева. Вони були гарними. Та через деякий час дерева засохли. Тоді художник намалював кущі. Картина стала мати кращий вигляд. Проте через деякий час дерева і кущі засохли. Тоді художник намалював дерева, кущі, різні трави, квіти, гриби, звірів, птахів, комах. Ліс став кращим. І більше він не засихав. Як ви вважаєте, чому?
Висновок. У природі існує взаємозв’язок. Дерева не можуть без кущів і трав, а кущі і трава без дерев. Тварини не можуть жити без рослин, а рослини без тварин.
II. Повідомлення теми і мети уроку
Тема сьогоднішнього уроку «Тварини лісу».
III. Вивчення нового матеріалу
1. Слухання вірша
А Я У ГАЙ ХОДИЛА…
А я у гай ходила
По квітку ось яку!
А там дерева-люлі
І все отак зозулі:
— Ку-ку!
Я зайчика зустріла,
Дрімав він на горбку,
Була б його спіймала,
Зозуля ізлякала:
— Ку- ку!
П. Тичина
— Кого зустріла дівчинка у гаю?
— А кого ви бачили, коли бували в лісі?
2. Гра «Чи знаєш ти тварин лісу?»
А тепер пограємо в гру. Ви маєте впізнати тварину за виглядом, назвати її.
Учитель показує малюнки, а учні називають тварину.
— Яких ще тварин можна зустріти в лісі?
— Чому ці тварини можуть жити в лісі?
— Як називають тварин, які живуть у лісі?
— А що ви знаєте про ведмедя? вовка? лисицю? зайця?
— Як ви розумієте вислів «голодний, як вовк»? (Коли вовк зголодніє, то може з’їсти відразу до 10 кг м’яса, але, як правило, з’їдає до 2 кг.)
А ще у наших лісах можна побачити красеня-лося, сторожку-козулю, шляхетного оленя та полохливого дикого кабана.
— Спів яких пташок можна почути в лісі?
— Хто ще, окрім звірів і птахів, є мешканцем лісу?
— Назвіть комах лісу.
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Гра «Хто живе в лісі?»
Серед перелічених тварин визначте тих, що живуть у лісі. Білка, горобець, собака, рись, їжак, ластівка, морська свинка, бурий ведмідь, гуска, лелека, лось, шишкар, дятел, мурашка, зозуля.
2 Гра «Хто де живе?»
Правильно осели звірів у свої будиночки.
Хто живе?
Де живе?
Ведмідь
лігво
Лисиця
гайно
Білка
барліг
Вовк
нора
(Ведмідь — барліг, лисиця — нора, білка — гайно, вовк — лігво)
3. Гра «Склади розповідь про тварину»
Учням пропонують набір речень, у яких описуються різні тварини, їх спосіб життя. Необхідно вибрати потрібні речення і скласти розповідь про вказану тварину. (Їжака, жабу, мурашку) Щоб учням не потрібно було записувати розповідь, учитель нумерує речення, які пропонує учням. Діти лише позначають номери потрібних, на їх думку, речень.
Картка з реченнями
1) Маленькі комахи, але дуже сильні.
2) Активно поїдає комах, ловить жаб, мишей і зрідка змій.
3) Шкіра волога і гладка.
4) Ремонтують і прибирають своє житло після зими.
5) Народжується голим, сліпим і слабким.
6) Шкіра горбиста, сухувата.
7) Невпинно полює всю ніч.
8) Змінює свою шкіру чотири рази на рік і потім з’їдає її.
9) Задні ноги довші за передні, між пальцями перетинки.
10) Через шкіру виділяється сильно пахуча рідина. Так тварина рятується від ворогів. Узимку впадає в сплячку.
11) Полює в будь-який час доби.
12) Ці тварини приносять велику користь, допомагають городникам зберегти врожай.
13) Знищує значну кількість слимаків.
14) Навесні виповзають з підземних притулків.
15) Допомагають людині охороняти ліс.
16) При небезпеці тварина згортається в клубок.
17) Це санітари лісу. Вони поїдають велику кількість шкідливих комах.
18) Не може жити в неволі.
У дітей виходить запис, наприклад, їжак: 5; 2; 15; 11; 17.
4. Робота над загадками
В темнім лісі серед ночі
Засвітились хижі очі.
Сірий звір чатує в хащах,
Не піду туди ні защо! (Вовк)
Швидкий та стрункий,
Має роги розлогі.
У лісі пасеться,
Вгадай, як він зветься? (Олень)
День у день працюю в гаї,
По деревах стукочу,
Та не цвяхи забиваю —
Шкідників я дістаю. (Дятел)
Хто у лісі, під сосною
Дім собі будує хвої?
Дім не дім, великий дах,
Справжнє місто для… (мурах).
Ця пухнаста непосида
На стежинку шишки кида,
З гілочки стриба на гілку
Рудохвоста, жвава… (білка).
Люблю в листі причаїтись
І на сонечку погрітись.
Люди кажуть, я злюка —
Сіра лісова… (гадюка).
Довгі вушка, куций хвіст,
Невеличкий сам на зріст,
На городі побував:
Там капусту пощипав.
Довгі лапки, скік та скік.
Ми гукнули — він утік. (Заєць)
5. Гра «Четвертий зайвий»
У кожній групі підкресліть «зайве» слово, поясніть свій вибір.
• Метелик, бабка, заєць, бджола.
• Ведмідь, коник, лисиця, їжак.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які тварини живуть у лісі? (Білки, лисиці, зайці, ведмеді, вовки, куниці, їжаки, вужі, гадюки, солов’ї, зозулі, іволги, дятли, синиці, мурашки)
— Кого називають санітарами лісу? (Рудих мурашок, бо вони знищують безліч шкідливих комах.)
— Чим корисні птахи лісу? (Знищують безліч комах, які пошкоджують дерева.)

Немає коментарів:

Дописати коментар