Мета:
ознайомити учнів із Кримськими горами; розвивати спостережливість, уяву,
пам'ять, мовлення, мислення; виховувати любов до Батьківщини, бережливе
ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
►► Вправа «Погода»
—
Яка зараз пора року?
—
Який місяць?
—
Яке число?
—
Тепло чи холодно надворі?
—
Який стан неба?
—
Яка температура повітря?
—
Чи були сьогодні протягом дня опади?
II.
Повідомлення теми і мети уроку
Гори
дикі і суворі,
Вічно
гордо-мовчазні
Зверху
дивляться в простори,
Де
синіє синє море
І
зникає в далині.
О.
Олесь
— Про
які гори цей вірш? Чому ви так вважаєте?
— Сьогодні
ми помандруємо у Кримські гори.
—
Знайдіть їх на карті та розкажіть, де вони розташовані.
III.
Вивчення нового матеріалу
Розповідь
супроводжується демонструванням фотографій.
—
Кримські гори вузькою смугою тягнуться вздовж узбережжя Чорного моря. Найвища
точка гір — це Роман-Кош. Приблизно 200 млн. років тому на місці гірського
Криму був океан. Про це свідчить те, що частина гір складається з вапняку.
Кримські гори належать до низьких гір. Гори продовжують утворюватися. Про це
нагадують землетруси. Кримські гори — молоді гори. У горах беруть початок ріки.
Вони мають швидку течію, особливо під час танення снігу в горах. Улітку опадів
мало, тому деякі ріки пересихають. Літо тут спекотне, сухе, тривале. Зима
коротка і м’яка. Окремі гори мають примарні форми, тому вони і називаються
Ведмідь-гора, Чортові пальці. Тут можна побачити різноманітні фантастичні
гірські фігури: стовпи, піраміди, у прибережних горах — гроти.
—
Рослинність Кримських гір різноманітна. У передгір’ї ростуть вічнозелені
рослини — плющ, лист кримський, мускус, суничник дрібноплідний, жасмин, а також
магнолія, гліцинія, кедр гімалайський, мамонтове дерево, пальма, кипарис, лавр,
мигдаль, інжир, хурма та інші. Гори укриті дубовими, сосновими і буковими
лісами. Подекуди зберігся тис. Трапляються кущі малини, шипшини, вовчих ягід. У
вологих місцях на скелях стеляться ліани. На плоских вершинах Кримських гір
розташовані гірські луки. Ці плоскі вершинні ділянки називають яйлами. Яйла —
пасовища. Вони вкриті трав’янистою рослинністю. З ранньої весни на луках
цвітуть проліски, шафран, півонії, сині волошки, едельвейс кримський. До
Червоної книги занесено такі рослини: шафран вузьколистий, півонія кримська,
тюльпан двоквітковий та ін.
Учні
працюють з ілюстраціями.
—
Тваринний світ Кримських гір різноманітний і багатий. У горах Криму водяться
благородний та плямистий олені, дикі свині, білка, дикий голуб, орел-білохвіст,
чорний гриф тощо. У гірських річках є струмкова і райдужна форель. До Червоної
книги занесено кам’яну куницю, кримську скельну ящірку, чорного грифа.
У
Кримських горах є багато карстових печер, глибоких колодязів, мінеральних
джерел, цілющих озер.
Цілюще
морське повітря, мінеральні джерела, казкова краса гір — все це
створює чудові умови для відпочинку людей. Тут побудовано санаторії та будинки
відпочинку. Люди тут займаються вирощуванням різних сортів винограду, а також
троянд, які використовують для виготовлення парфумів і ліків.
►► Фізкультхвилинка
IV.
Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1.
Гра «Детектор»
—
Підкресліть помилки, яких припустився у своєму творі Вовчик Помилкин.
Улітку
я подорожував Південним берегом Криму, його пустелями, горами. У цій місцевості
дуже мало звірів, птахів. Комах немає. Є гарні морські птахи: зозулі, чайки,
горобці. Літо не дуже холодне, малосніжне, а зима спекотна і волога.
2.
Гра «Екскурсія до Кримських гір»
—
Знайдіть на карті місце, з якого почнемо подорож.
Учитель
називає певне місто.
Залізницею
їдемо до Сімферополя. Від Сімферополя починаємо мандрувати в гори. Екскурсію
проводитимуть екскурсоводи.
Завдання:
•
Розповісти, де знаходяться гори.
•
Назвати 2-3 рослини цього краю. Показати їх на малюнках чи гербарних зразках.
•
Назвати 2-3 тварини цього краю. Розповідь ілюструвати малюнками.
•
Розповісти про значення Кримських гір, заняття людей, які там живуть.
V.
Підсумок уроку
—
Якими горами ми подорожували?
—
Що з’ясували і запам’ятали про ці гори?
—
Чим займаються люди цієї місцевості?
—
Як називаються місця відпочинку, яких багато в Криму? (Курорти)
—
Що найбільше сподобалося на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар