Мета: ознайомити учнів із легендою як жанром усної народної творчості;
збагачувати уявлення про народну пісню; ознайомити з легендою про народного
героя, гетьмана України; розвивати навички швидкого, виразного, свідомого
читання; виховувати любов до народної пісні, почуття гордості за свій народ.
Обладнання: портрет Б. Хмельницького, записи українських
народних пісень, картки для розширення поля читання.
Хід уроку:
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
2. Актуалізація
опорних знань учнів. Вдосконалення читацьких навичок
1. Вправляння у читанні прислів’їв (зі зміною смислового наголосу).
Козацькому роду нема переводу.
Козацькому роду нема переводу.
Козацькому роду нема переводу.
— Поясніть зміст прислів’я.
Козацькому роду нема переводу.
Козацькому роду нема переводу.
Козацькому роду нема переводу.
— Поясніть зміст прислів’я.
2. Читання пірамід слів. мал
-Увага! Зосередьте погляд на крапочки, що
посередині. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа.
- Що означає слово
козак?
— Сьогодні ми здійснимо мандрівку у минуле нашого народу. А інформацію про минуле ми можемо черпати з легенд.
— Сьогодні ми здійснимо мандрівку у минуле нашого народу. А інформацію про минуле ми можемо черпати з легенд.
-Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром УНТ – легендою.
Легенда
(legendă) – твір-розповідь про якусь особу, подію, походження людей, тварин,
рослин тощо, оповитий фантастикою, казковістю. Часто в них йдеться про історичні події чи про життя людей у минулому.
Н-д: «Калина», «Як мати стала зозулею», «Мерцішор».
Н-д: «Калина», «Як мати стала зозулею», «Мерцішор».
Робота з підручником
Читання учнями статті «Народні легенди».
— Що нового дізналися ще про легенди як жанр усної народної творчості?
— Що нового дізналися ще про легенди як жанр усної народної творчості?
4. Робота над легендою «Звідки пішло прізвище та ім’я
Богдана Хмельницького» мал
Богдана Хмельницького» мал
1. Читання легенди комбінованим способом: вчитель — підготовлений учень
— Чому хлопчика назвали Богданом Хмельницьким?
— Чому хлопчика назвали Богданом Хмельницьким?
2. Словникова робота.
перехрестився дош.
неподалік
перемагав
звідки
хміль
перехрестився дош.
неподалік
перемагав
звідки
хміль
Хміль — трав’яниста рослина, яка в’ється (найвища в Україні – 10 м.)
Палата — великий будинок.
3. Читання легенди учнями мовчки.
— Де відбувалася описана подія?
— Де знайшов дід хлопчика?
— Де відбувалася описана подія?
— Де знайшов дід хлопчика?
4. Робота над змістом легенди з елементами вибіркового читання.
— Як назвали хлопчика? Прочитайте.
— Ким став Богдан Хмельницький, коли виріс?
— Про яке ставлення народу до Богдана Хмельницького свідчить цей твір?
— Як назвали хлопчика? Прочитайте.
— Ким став Богдан Хмельницький, коли виріс?
— Про яке ставлення народу до Богдана Хмельницького свідчить цей твір?
5. Вправи для розвитку швидкості читання.
1) Учитель називає початок речення, а учні швидко знаходять продовження і дочитують його.
2) Утворити словосполучення з дієсловами із словникової роботи, використовуючи текст.
Переконав (ворогів), перехрестився (дід), розступилися (стіни), пробирати (руками).
1) Учитель називає початок речення, а учні швидко знаходять продовження і дочитують його.
2) Утворити словосполучення з дієсловами із словникової роботи, використовуючи текст.
Переконав (ворогів), перехрестився (дід), розступилися (стіни), пробирати (руками).
6. Хвилинка ерудита.
— Яке місто в Україні назвали іменем гетьмана?
— Яке місто в Україні назвали іменем гетьмана?
7. Творча робота.
— Уявіть себе скульптором. Який би ви створили пам’ятник Богдану Хмельницькому? Які слова винесли б на постамент?
— Уявіть себе скульптором. Який би ви створили пам’ятник Богдану Хмельницькому? Які слова винесли б на постамент?
5. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Що таке легенда? Про яких людей складали легенди?
— Що таке легенда? Про яких людей складали легенди?
2. Домашня робота
Знати
визначення легенда.
Переказати
легенду «Звідки пішло прізвище та ім’я Богдана Хмельницького»
Немає коментарів:
Дописати коментар