середа, 20 лютого 2019 р.

Предмет: природознавство Тема: Ґрунти України. Охорона ґрунтів.


Мета: формувати уявлення учнів про види ґрунтів, про значення ґрунту в житті живої природи; вчити досліджувати причини забруднення ґрунту; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
• Чи вірите ви в те, що вода не входить до складу будь-якого організму?
• Чи вірите ви в те, що вода — це життя, краса і здоров’я?
• Чи вірите ви в те, що вода — помічник людини?
• Чи вірите ви в те, що кількість води необмежена?
• Чи вірите ви в те, що вода не забруднюється?
2. Гра «Упізнай мене»
— Сформулюйте тему уроку.
Її називають годувальницею, тому що без неї не було б на столі ані хліба, ані овочів, ані фруктів. Він — один з її шарів. У ньому є живі істоти: мікроби, різні тварини. (Земля. Ґрунт. Тема уроку: «Ґрунт»)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про ґрунти.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розгадування кросворда
— Що таке ґрунт? (Ґрунт — це верхній родючий шар землі, на якому ростуть або можуть рости рослини. Ґрунт служить домівкою для багатьох тварин.)
— Розгадавши кросворд, ми повторимо склад ґрунту.
1. Це живі організми, під дією яких із залишків рослин утворюється перегній. (Мікроби)
2. Воно допомагає кореням рослин дихати. (Повітря)
3. Одна із складових частин ґрунту, що є хорошим розпушувачем, забезпечує доступ повітря до коренів рослин. (Пісок)
4. Він утворюється із залишків рослин і тварин, підвищує родючість ґрунту. (Перегній)
5. Вона добре утримує воду. (Глина)
6. Речовина, необхідна для життя і розвитку рослин. (Вода)
7. Ця поживна речовина утворюється з перегною під впливом мікроорганізмів. (Солі)
2. Практична робота
На столах учнів — зразки ґрунтів.
—  Назвіть основну властивість ґрунту. (Родючість)
—  Від чого залежить родючість? (Від кількості перегною)
—  Подивіться на зразки ґрунтів. Що помітили? (Ґрунтирізного кольору)
— Від чого залежить колір ґрунту? (Від кількості перегною. Чим більше перегною, тим родючіший ґрунт.) Від кількості перегною залежать типи ґрунтів.
—  Який ґрунт найродючіший?
— Чорноземні ґрунти — одне з багатств нашої країни. У них найбільша кількість перегною, вони найродючіші. Чорноземний ґрунт рихлий, темний, у ньому багато вологи і повітря. На чорноземних ґрунтах вирощують високі врожаї кращих сортів пшениці, соняшнику, цукрового буряка та інших цінних культур. Чорноземні ґрунти переважають у зоні степів. Під час Великої Вітчизняної війни німці вивозили український чорнозем до Німеччини, оскільки там ґрунт не такий родючий.
Існує безліч видів ґрунтів, але не всі із них придатні до землеробства.
Піщані ґрунти добре пропускають воду, швидше прогріваються навесні і промерзають узимку. Вони майже не затримують вологи і корисних речовин і вважаються бідними. Глинисті ґрунти можуть сприяти застою води, довше прогріваються навесні і довше не промерзають з настанням холодів. Разом із тим глинисті ґрунти затримують добрива і корисні речовини, забезпечуючи високу родючість.
У багатьох із вас є город. Розкажіть, що ви робите, щоб ґрунт був родючішим? (Перекопуємо, розпушуємо, поливаємо, удобрюємо.)
— Правильно, все це робить ґрунт на вашому городі плодороднішим і підвищує врожай. За ґрунтом потрібно правильно доглядати. Він потребує дбайливого ставлення. Якщо ґрунт виснажується, йому слід дати відпочити. Людина до кінця не може відновити ґрунт ані добривами, ані оброблянням. Ґрунт може відновити сама природа, причому дуже повільно: за 250-300 років — 1 см, 20 см — за 5-6 тис. років. Зате зруйнувати ґрунт можна швидко впродовж 1 року.
— Що руйнує ґрунт? Вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, будинків, надмірне використання отрутохімікатів і добрив. Якщо вносити отрутохімікати більше норми, вони накопичуються в ґрунті, забруднюють його. У результаті цього гинуть черв’яки, личинки комах, мікроби, без яких ґрунт утрачає родючість.
— Як запобігти руйнуванню ґрунтів? Висаджувати лісові смуги, правильно відкривати ґрунт на схилах, проводити снігозатримання, помірно використовувати добрива й отрутохімікати тощо.
Люди повинні оберігати повітря і водойми від забруднення, рослини і тварин — від знищення. А чи є небезпека для ґрунту? Чи потрібно його оберігати?
— Чи може одна людина розв’язати екологічні проблеми ґрунту? (Ні, потрібно потрудитися всім людям.)
— Охорона ґрунту — це завдання всього людства. Проблема забруднення ґрунту стосується всіх людей Землі.
3. Робота за підручником (с. 128-131)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 128.
— Про які види ґрунтів ви прочитали?
— Від чого залежить вид ґрунту?
— Які ґрунти поширені в Україні?
— Поясніть назву «чорнозем».
— Які види ґрунтів поширені на півночі України?
— Як вони утворилися?
— Чому підзолисті ґрунти малородючі?
Учні виконують завдання за малюнком 113 на с. 129.
— Яке значення мають ґрунти для рослин, тварин, людей?
— Як слід правильно обробляти ґрунт?
— Що роблять для збереження ґрунтів?
Учитель пропонує учням провести дослідження за завданнями на с. 130-131.
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 131
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
— Відтоді, як людина зайнялася землеробством, їй доводилося обробляти ґрунт, щоб створити сприятливі умови для рослин, які висівають.
Першими розпушувачами, що збільшували врожай, були, на думку археологів, примітивні мотики — палиці з прилаштованими до них гострими каменями або кістками. За 4 тисячі років до нашої ери для розпушування ґрунту почали використовувати тварин. Знаряддя, до яких вдавалися досі, не перекидали ґрунтовий шар. Тому наступним знаряддям стала соха.
Трохи пізніше з’явилися перші плуги. їх характерною ознакою була можливість перекидання ґрунтового шару. Відомості про використання плуга можна знайти у Стародавньому Китаї і Стародавньому Римі. Але тривале користування плугом призводило до втрати родючості ґрунту.
Сьогодні людина знову згадала про розпушувачі. Звісно, це не соха, а досить складні агрегати, але принцип їх дії залишився незмінним з давніх часів.
2. Робота в парах
— Вставте пропущені слова.
Найродючіший ґрунт... Від інших ґрунтів він відрізняється тим, що містить багато...
— Продовжіть речення. До складу ґрунту входять: ...
— З’єднайте стрілочками: яким ґрунтам відповідають подані властивості.
Глинистий
багато перегною

мало повітря
Чорнозем
добре пропускає воду добре зберігає вологу
Піщаний
швидко пропускає воду і погано зберігає її погано пропускає воду, але довго зберігає її
3. Робота в групах
— Пригадайте алфавіт — і ви зможете розшифрувати, за допомогою чого удобрюють малородючі ґрунти.
23,19, 21, 25,19,17 20, 7, 21,7,4,18,19,8,17
17, 12,18, 7, 21,1, 16, 31,18, 11, 17,11 6,19,2,21,11,3,1,17,11.
(Торфом, перегноєм, мінеральними добривами)
4. Гра «Так чи ні?»
• Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називають ґрунтом.
• Родючість — головна властивість ґрунту.
• Чим більше у ґрунті перегною, тим він бідніший.
• Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні добрива.
• До складу ґрунту входять лише пісок і глина.
5. Розв'язування природничої задачі
Один сантиметр ґрунту утворюється у природі протягом 300 років. Скільки потрібно років, щоб утворився шар ґрунту в 40 см?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які бувають ґрунти?
— Чому потрібно дбайливо ставитися до ґрунтів?
— Як потрібно охороняти ґрунти?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 128-131).




 

 

 

 

Тема: Розташування природних зон в Україні. Карта природних зон України
Мета: розкрити причину різноманітності природи України; сформувати поняття про природні зони; розвивати спостережливість, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи України.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 131)
2. Тематичне оцінювання
І рівень — кожне завдання оцінюється в 1 бал.
II рівень — кожне завдання оцінюється в 2 бали.
III рівень — кожне завдання оцінюється в 3 бали.
Максимальна кількість балів — 24.
Для оцінювання потрібно поділити суму набраних учнем балів на два.
1 варіант
I рівень
Дайте правильну відповідь.
1. У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина?
а) У східній;                           в) у західній.

б)у південній;
2. На якому материку ми живемо?
а) Австралія;                           в) Африка.
б) Євразія;
3. Яка країна межує з Україною на півночі?
а) Польща;                              в) Білорусь.
б) Молдова;
4. З якою державою Україна межує на сході?
а) Угорщина;                            в) Росія.
б) Румунія;
5. Яка найбільша річка України?
а) Дніпро;                                       в) Дунай.
б) Волга;
Дайте відповідь «так» чи «ні».
6. Азовське море більше, ніж Чорне.
а) Так;                                          б) ні.
7. В Україні немає боліт.
а) Так;                                          б) ні.
8. Крим багатий на солоні озера.
а) Так;                                          б) ні.
II рівень
9. Підкресліть «зайве» слово.
Азовське, Аравійське, Чорне.
10. Підкресліть назви річок України.
Ялпуг, Дністер, Свитязь, Дунай, Дніпро, Південний Буг.
11. Чому джерельна вода чиста?
а) Бо вона проходить через шари землі і очищується;
б) бо в ній немає риби.
12. Доповніть твердження.
Великі і глибокі, з крутими схилами заглиблення називають...
Яри з пологими і зарослими рослинними схилами називають...
(Ярами, балками)
13. Підкресліть, що входить до будови горба.
Вершина, схил, балка, підніжжя, полонина.
III рівень
14. Поміркуйте. Запишіть своє міркування.
До яких гір належать Кримські гори?
15. Знайдіть помилки. Запишіть кожне речення правильно.
У Карпатських горах більшість озер великі, але мілкі.
Основними формами земної поверхні є низовини і височини.
Низовини позначаються на карті жовтим кольором, а височини — зеленим.
2 варіант
I рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Як називається столиця України?
а) Харків;                                   в) Київ.
б) Львів;
2. Якими морями омивається Україна?
а) Чорним і Червоним;                в)  Азовським і Балтійським.
б) Чорним і Азовським;
3. Які гори простягаються на заході України?
а) Кримські;                               в)  Уральські.
б) Карпати;
4. За площею Україна в Європі:
а) найменша;                             в)  середня.
б) найбільша;
5. Із скількома державами межує Україна?
а) 3 двома;                                 в)  з сімома.
б) з п’ятьма;
Дайте відповідь «так» чи «ні».
6. Витік — це місце, де річка закінчується.
а) Так;                                        б) ні.
7. У Чорне море впадають усі річки України.
а) Так;                                        б) ні.
8. Кожна річка має лівий і правий береги.
а) Так;                                        б) ні.
II рівень
9. Підкресліть «зайве» слово.
Дністер, Волга, Дніпро, Південний Буг.
10. Підкресліть назви озер України.
Ялпуг, Дністер, Світязь, Дунай, Сиваш, Дніпро, Південний Буг.
11. Море — це:
а) частина океану;
б) самостійний водний простір;
в) частина океану, яка вдається в сушу.
12. Доповніть твердження.
Великі простори суші з майже рівною поверхнею — це ...
Підвищення на рівнині — це ...
(Рівнини, горб)
13. Підкресліть, що входить до будови гори.
Вершина, схил, балка, підніжжя, полонина.
III рівень
14. Поміркуйте. Запишіть своє міркування.
Порівняйте озеро і море. Чим вони відрізняються?
15. Виправте помилки. Запишіть правильно.
Найвища вершина Карпат — Роман-Кош.
Заглиблення, по якому тече річка, називається приток.
Азовське і Чорне моря — це моря Тихого океану.
3. Бесіда
— Чи любите ви подорожувати?
— Чи однорідна природа України?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про різноманітність природи України.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
—  Якщо мандрувати сушею з півночі на південь, то можна спостерігати, що великі ділянки земної поверхні з однаковою природою змінюють одна одну. Такі ділянки Землі називають природними зонами.
Природна зона — це місцевість зі своєрідним кліматом, ґрунтами, рослинним і тваринним світом.
Україна займає вигідне географічне положення для життя населення й господарської діяльності людини. Природа України багата й різноманітна.
Її територія знаходиться у межах географічного поясу, в якому виділяють природні зони мішаних лісів, степу.
Погляньте на карту природних зон і поміркуйте, чому на ній зображено різного кольору смуги. (Міркування учнів.)
—  На карті зображено різного кольору смуги. Так умовно позначають природні зони. Невелика ділянка України належить до зони субтропіків. Також на території України є два гірських райони — Карпати і Кримські гори.
Кожна природна зона поступово переходить одна в одну, має свої кліматичні умови, природні ресурси, ґрунти, рослинний і тваринний світ. Лише перелічивши природні зони, можна зробити висновок про різноманітність природи України.
2. Робота за підручником (с. 131-134)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 131.
— Що називають природними зонами?
— Як змінюються природні зони на земній кулі?
— Учні працюють за завданнями підручника на с. 132-133.
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 134.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
—Розгляньте фізичну карту України і карту природних зон України.
—  Як позначаються природні зони на карті?
— Порівняйте фізичну карту і карту природних зон. Чим вони різняться?
— Продовжіть речення.
Місцевість зі своєрідними порами року, погодою, ґрунтами, формами земної поверхні, рослинами і тваринами називають...
—Як природні зони позначаються на карті України?
—  Визначте, які природні зони є на території України. (Мішані ліси, лісостеп, степ, гори — Карпати, Кримські гори)
2. Робота в парах
— Позначте правильну відповідь.
1. Чому природа на Землі різноманітна?
а) Бо на її поверхню потрапляє неоднакова кількість сонячного світла і тепла;
б) тому що є різні форми земної поверхні;
в) тому що на Землі змінюються пори року.
2. Природні зони — це:
а) теплові пояси Землі;
б) ділянки земної поверхні зі своєрідним кліматом, природою.
3. Які природні зони виділяють у північній півкулі?
а) Арктичні пустелі, тундра, тайга, степи;
б) арктичні пустелі, тундра, тайга, мішані ліси, степи, пустині.
4. Які природні зони є в Україні?
а) Арктика, тундра, тайга, степи, пустелі;
б) мішані ліси, лісостеп, степ, сухі субтропіки, гори Карпати, Кримські гори;
в) лісова зона, степова, Кримські гори, гори Карпати, зона пустель.
5. Пронумеруйте, у якій послідовності розташовані природні зони України з півночі на південь.
О Південний берег Криму; О зона степу;
О зона лісостепу;              О зона мішаних лісів.
6. У якій природній зоні міститься твій обласний центр?
а) Мішаних лісів;
б) лісостепу;
в) степу.
7. У якій природній зоні міститься Київ — столиця нашої держави?
а) Мішаних лісів;
б) лісостепу;
в) степу.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке природна зона?
— Що є однаковим у природній зоні?
— Чим визначається погода природної зони?
— Які зв’язки між неживою і живою природою існують у природній зоні?
— Яка географічна карта допоможе вам вивчати природні зони України?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 131—134).
— Поети оспівують Україну, її казкову природу у своїх віршах. Доберіть вірші, у яких згадуються природні зони України.
Наприклад:
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,—
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є — дорога, явори,
Усе моє — все зветься Україна.


Немає коментарів:

Дописати коментар